TEST: Lanberg ICS-0404-0020 – zestaw do monitoringu domu

Najprostszym rozwiązaniem jest montaż jednej, samodzielnej kamery IP, a oferta tego typu urządzeń jest bardzo szeroka. Aby jednak mieć w pełni funkcjonalny system do monitoringu, należy raczej pomyśleć o zestawie kamer i specjalnym urządzeniu zwanym rejestratorem NVR.
TEST: Lanberg ICS-0404-0020 – zestaw do monitoringu domu

Lanberg ICS-0404-0020
Testowany zestaw Lanberg ICS-0404-0020 składa się z rejestratora NVR i czterech kamer IP Wi-Fi.

Do naszej redakcji trafił zestaw przeznaczony do monitoringu domu, który można zamontować samodzielnie. Cztery kamery mogą pracować na zewnątrz nawet w trudnych warunkach atmosferycznych – deszcz, śnieg czy mróz. Jego producentem jest firma Lanberg, która od niedawna należy do dystrybutora sprzętu komputerowego z polskim rodowodem – Impakt S.A. Marka Lanberg kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami i narzędziami do budowy sieci komputerowych.

Zestaw do monitoringu: łatwy montaż i instalacja

Ideą oferty zestawu monitoringu marki Lanberg jest łatwość instalacji, która nie wymaga wzywania ekipy monterów. Oczywiście pewne zdolności techniczne i niezbędne narzędzia są wymagane, ale naprawdę nie jest to wielce skomplikowane.

Po wypakowaniu zawartości pudełka na pierwszy rzut oka cała czekająca instalacja może wydawać się skomplikowana i czasochłonna. Z pomocą przyjdzie lektura dołączonej instrukcji, która nie jest bardzo obszerna i można ją szybko przestudiować. Poza tym instalacja oprogramowania przebiega również gładko z pomocą kreatora, który w kilku krokach pozwala na dostosowanie ustawień do naszych potrzeb i warunków.

Lanberg ICS-0404-0020
Tak w założeniu wygląda schemat połączeń elementów testowanego zestawu do monitoringu domu.

„Bezprzewodowe” kamery IP niestety trzeba połączyć kablem zasilającym do gniazdka elektrycznego. Długość przewodu zasilacza to około 3 metry. Wydaje się być wystarczająca, ale może się okazać, że nie da się nic wykombinować i trzeba będzie użyć przedłużacza. Co i tak nie rozwiązuje problemu przejścia z zewnątrz do wnętrza budynku i podłączenia się do gniazdka elektrycznego. Ja prowizorycznie zamocowałem kamery na ramie okiennej i przełożyłem przewód pomiędzy skrzydłem a ramą okna. Zamocowanie kamer to w sumie „najtrudniejszy” etap instalacji naszego monitoringu. Dalej już idzie szybko i gładko – w następnej kolejności zabieramy się za montaż dysku w obudowie rejestratora. Na potrzeby testu wykorzystałem stary dysk HDD 2,5. Następnie podłączamy rejestrator do zasilania oraz do monitora lub telewizora – do dyspozycji mamy złącza: VGA oraz HDMI. Gdy już wszystko połączymy, wystarczy tylko wcisnąć włącznik zasilania i poczekać chwilę na uruchomienie kreatora instalacji systemu.

Wszystkie kamery dołączone do zestawu zostaną automatycznie połączone z rejestratorem, który maksymalnie obsłuży cztery kamery IP Wi-Fi jednocześnie. Jeżeli chcielibyśmy zastąpić jedną z nich innym modelem, możemy to zrobić poprzez dodanie alternatywnej kamery ręcznie. Na wstępie kreator instalacji naszego monitoringu poprosi o wybór odpowiedniego kanału sieci Wi-Fi, przez który komunikować się będzie rejestrator z kamerami IP. Później ustawiamy datę, godzinę i strefę czasową oraz wersję językową oprogramowania – oczywiście język polski jest dostępny. W kolejnym kroku ustawiamy funkcję dostępu zdalnego poprzez tzw. „chmurę”. Szczytując kod QR z ekranu możemy szybko znaleźć i pobrać aplikację dla urządzeń mobilnych z systemem Google Android lub Apple iOS. Jeszcze tylko wybór i szybki format dysku twardego i wszystko działa.

Warto skonfigurować ustawienia nagrywania. Możemy dostosować harmonogram zapisu obrazu, a także ustawić tryb nagrywania – wybrać tryb nagrywania ciągłego lub tryb nagrywania w przypadku wykrycia ruchu. Ten drugi pozwoli na znaczne zaoszczędzenie miejsca na dysku, a także ułatwi późniejsze „sprawdzanie” tego co się wydarzyło w przeszłości. Jak widać instalacja a w szczególności konfiguracja domowego monitoringu nie jest skomplikowana i przebiega dość szybko.

Rejestrator NVR – serce systemu 

Wyglądający niepozornie rejestrator wideo (ang. Network Video Recorder – NVR) odpowiada za odbiór sygnału z kamer, jego obróbkę oraz zapis obrazu na dysku. Rejestrator NVR jest urządzeniem sieciowym i do działania wymaga połączenia z kamerami IP. Testowany model może współpracować maksymalnie z czterema kamerami za pomocą bezprzewodowego połączenia przez sieć Wi-Fi.

Lanberg ICS-0404-0020
Rejestrator NVR to serce całego systemu – bez niego funkcjonalność monitoringu byłaby bardzo okrojona i dużo mniej efektywna.

W środku rejestratora znajduje się miejsce na dysk HDD w formacie 2,5 lub 3,5 cala z interfejsem SATA. Dysk nie jest dołączony do zestawu i należy go dokupić. Zastosowanie zwykłego dysku na dłuższą metę nie ma sensu. Zwykły dysk HDD nie jest przystosowany do „ciągłej” pracy 24/h – 7 dni w tygodniu. Stąd w ofercie firm produkujących dyski HDD specjalne modele, które są bardziej wytrzymałe i zapewniają stabilną pracę w trybie „całodobowym”. Przykładem takich dysków do systemów monitoringu jest seria Seagate SkyHawk oraz WD Purple.

[banner slot=”text”]

Jeżeli będziemy się zastanawiać nad pojemnością dysku, jaki powinniśmy wybrać do montażu w obudowie rejestratora NVR, możemy zasugerować się przykładowymi wyliczeniami producenta, które umieszczono na pudełku z urządzeniem lub skorzystać ze skrupulatnego kalkulatora na stronie producenta dysków. Według wstępnych obliczeń – aby zapisać obraz z czterech kamer z siedmiu pełnych dób, należy wybrać dysk o pojemności od 2 do 3 TB. Mniejsza pojemność wystarczy, gdy do zapisu użyjemy formatu H.265, który niemal dwukrotnie lepiej kompresuje dane bez większej starty jakości w porównaniu ze starszym formatem H.264. Maksymalna pojemność, którą obsługuje testowany model rejestratora to 6 TB, czyli możemy mieć nagrania z czterech kamer z przeciągu 2 do 3 tygodni. Według danych producenta maksymalnie możemy zapisywać obraz z czterech kamer bez przerwy nawet przez 45 dni, o ile wybierzemy rozdzielczość HD (720p) i zainstalujemy dysk o maksymalnej obsługiwanej pojemności (6 TB).

Czujne oko kamery

W tym zestawie producent oferuje cztery kamery IP, które rejestrują obraz z rozdzielczością 2 Mpix – co przekłada się na tzw. standard Full HD, inaczej określany jako 1080p, czyli 1920 x 1080 pikseli. Szczelna obudowa umożliwia montaż na zewnątrz i uodparnia urządzenie na warunki pogodowe. Klasa szczelności IP66 oznacza, że obudowa chroni kamerę przed wnikaniem kurzu i pyłu oraz zapewni funkcjonowanie nawet w czasie ulewnego deszczu.

Lanberg ICS-0404-0020
Kamera IP dołączona do zestawu cechuje się „klasycznym” wydłużonym kształtem z odstającą z tyłu obudowy anteną sieci Wi-Fi.

Niestety, gabaryty kamer IP z testowanego zestawu Lanberg nie należą do najmniejszych. Nie da się ich zamontować dyskretnie. Czy to wada? No cóż, może to być dobry element odstraszający intruza. Po drugie pomimo, że połączenie kamery i rejestratora odbywa się bezprzewodowo (Wi-Fi) to niestety zasilanie musimy połączyć tradycyjnie. Wszystkie cztery kamery IP dołączone do zestawu są identyczne – zastosowano w nich przetwornik CMOS w rozmiarze 1/3”. Soczewka obiektywu ma średnice 3,6 mm.

Sterowanie – nieco skomplikowane 

Obsługa zestawu kamer i rejestratora może odbywać się na trzy sposoby: za pomocą menu OSD rejestratora, przez przeglądarkę internetową na komputerze lub urządzeniu mobilnym oraz przez aplikację mobilną. Najwygodniejszą obsługę oferuje aplikacja mobilna, ale niestety dostęp do wszystkich funkcji i ustawień mamy tylko z poziomu menu rejestratora.

Główny i najbardziej funkcjonalny sposób zarządzania zestawem odbywa się z poziomu systemu opartego na Linuksie, który zainstalowano w pamięci rejestratora. Poruszanie się po menu i wybór odpowiednich opcji ustawień zapewnia dołączona do zestawu mysz optyczna ze złączem USB. Można podłączyć dowolną inna mysz oraz klawiaturę za pomocą USB.

Lanberg ICS-0404-0020
Menu systemu sterującego pracą i funkcjami rejestratora oraz kamer IP na pierwszy rzut oka przypomina typowe menu OSD monitora komputerowego.

Na drugiej stronie m.in. o tym, jak wypadł zestaw w naszych testach.

[offers keywords=”Lanberg ICS-0404-0020″]

Zdalny dostęp i podgląd „na żywo”

Testowany zestaw do monitoringu jak na urządzenie sieciowe przystało – umożliwia zdalny dostęp i podgląd zarówno do obrazu „na żywo” jaki i archiwum nagrań zapisanych na dysku twardym. W czasie instalacji systemu na rejestratorze możemy również skonfigurować tzw. chmurę, czyli dostęp do naszego monitoringu przez internet. W tym celu musimy pobrać i zainstalować aplikację mobilną IP Pro3. Następnie podajemy nasz unikalny numer identyfikacyjny (Cloud ID), który widoczny jest w dolnym, prawym rogu ekranu głównego systemu rejestratora. Później trzeba tylko podać nazwę użytkownika i hasło aby zdalnie zalogować się w systemie.

Kody QR wyświetlane podczas konfiguracji systemu rejestratora pozwalają na szybkie pobranie odpowiedniej aplikacji mobilnej.

Nieco mniej funkcjonalnym, ale dość wygodnym sposobem kontroli zestawu jest interfejs webowy, czyli z poziomu przeglądarki internetowej. Po wpisaniu adresu IP rejestratora w pasku adresu przechodzimy do strony startowej, na której musimy wpisać login i hasło aby uzyskać dostęp do podglądu z kamer i zapisanych plików na dysku rejestratora. Możemy również skonfigurować harmonogram nagrywania a także zmienić wiele istotnych parametrów pracy kamer i samego rejestratora. Niestety największą wadą tego sposobu jest bardzo ascetyczny wygląd, który przypomina rozwiązania stosowane 10 i więcej lat temu.

Trzeci sposób na sterowanie monitoringiem to wspomniana aplikacja mobilna. Z jej pomocą możemy mieć nasz dom zawsze na oku, gdziekolwiek się udamy, dzięki smartfonowi z dostępem do Internetu.

Lanberg ICS-0404-0020
Aplikacja IP Pro3 pozwala na łatwy dostęp do monitoringu z dowolnego miejsca na świecie, w którym znajdziemy połączenie z siecią komórkową.

Jakość obrazu

Testowany zestaw kamer nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Do kompresji wideo wykorzystywany jest kodek H.264 lub H.265. Ogólnie jakość rejestrowanego obrazu można określić jako dobrą, jeżeli weźmiemy pod uwagę nagrania w świetle dziennym. Niestety tylko „dostateczną”, jakość cechują nagrania nocne oraz nagrania obiektów znajdujących się w znacznej odległości od kamery – czyli 5 i więcej metrów. I tu należy się istotna uwaga – na jakość i przydatność nagrań w znacznej mierze ma wpływ umiejscowienie kamer. Jeżeli kamera będzie zbyt daleko lub zbyt wysoko to może się okazać, że na nagraniu nic nie będzie widać. W takim wypadku rozpoznanie sprawcy niedozwolonego czynu z naszego nagrania może okazać się niemożliwe. Poza tym istotne są kwestie prawne tego, co i jak możemy „nagrywać”. Monitoring może obejmować tylko teren prywatny – należący do właściciela.

Nagrania rejestrowane w świetle dziennym są „przyzwoitej” jakości, aczkolwiek wiele też zależy od stabilności bezprzewodowego połączenia kamery z rejestratorem. Podczas testu zdążył się zacięcia i przeskoki w nagrywanym obrazie.  

Oceny jakości każdy może dokonać według własnego uznania, ale moja subiektywna opinia wyrażona powyżej zdaje się być słuszna. Zresztą zerknijcie sami na zrzuty ekranowe oraz zobaczcie przykładowe nagrania wideo. Jakość nagrań sprawdzono w skrajnie różnych warunkach oświetleniowych – w słoneczny dzień oraz w nocy. Do tego sceny zostały zarejestrowane z bliższej (do 5 metrów) i dalszej odległości od kamery. Producent deklaruje widoczność w nocy (w ciemności) nawet do 25 metrów, jak można zauważyć już z odległości około 10 metrów ciężko jest rozpoznać szczegóły zarejestrowanych „obiektów”.

Montując kamery trzeba mieć na uwadze odległość z jakiej mają rejestrową obraz. Przy niedużych odległościach (poniżej 5 metrów) w dobrym oświetleniu bez problemu rozpoznamy twarz osoby, która pojawi się w kadrze.
Z niedużej odległości nawet w całkowitych ciemnościach można liczyć na możliwość rozpoznania „intruza”, który dał się złapać w obiektyw kamery.
Z dużej odległości, a do tego gdy kamera jest wysoko raczej nie da się rozpoznać nagranej osoby. Co najwyżej możemy tylko rozpoznać sylwetkę i szczegóły dotyczące ubioru.
Duża odległość i brak oświetlenia to już kompletnie wyklucza rozpoznanie „osobnika” w kadrze. Zobaczymy jedynie postać przypominającą ducha.

Podsumowanie

Po dość długim i wnikliwym użytkowaniu w ramach testu zestawu do monitoringu Lanberg ICS-0404-0020 mam mieszane odczucia. Z jednej strony jest to bardzo pożyteczne urządzenie i pozwala na zachowanie „świętego spokoju” np. podczas wyjazdów lub wakacji poza domem, z drugiej odczuwam niedosyt jeżeli chodzi o jakość nagrań i „średnio” wygodną obsługę tego systemu. Można powiedzieć kolokwialnie, że nie ma rzeczy i urządzeń idealnych, ale zawsze możemy określić, które są słabsze a które lepsze. W tym przypadku ocena kształtuje się po środku – warto mieć taki zestaw, gdyż spokojne życie to najbardziej pożądana forma naszej „codzienności”. Nic nie „niszczy” spokoju jak stres i niepewność czy jesteśmy bezpieczni i czy naszemu domostwu coś złego zagraża. Jednak jeśli już zadbamy o własny komfort psychiczny np. montując w domu zestaw do zdalnego monitoringu warto by naszemu poczuciu bezpieczeństwa nie towarzyszyło zbyt wiele “ale”.

Dane techniczne:

Rejestrator
Obsługa kamerIP, 4 kanały
Wyjścia audio-wideoHDMI , VGA
Obsługa dysku1x SATA 2,5-3,5” , max 6 TB
Tryby nagrywania obrazuręczny, według harmonogramu , wykrywanie ruchu
Obsługiwane protokoły siecioweUPnP (plug and play) , SMTP (email service) , PPPoE (dial up networking) , DHCP
Porty i złącza zewnętrzneHDMI , VGA, Ethernet RJ45 , 2x USB 2.0
ZasilanieDC 12V 2A
Warunki pracy (temperatura)od -10 do 55 stopni Celsjusza
Warunki pracy (wilgotność)10 do 90%
Wymiary258 × 210 × 42 mm
Kamera IP
Przetwornik1/3” CMOS
Obiektyw3,6 mm
Kąt widzenia90 stopni
Klasa szczelnościIP66
SNR (stosunek sygnału do szumu)do 39,1 dB
Widzenie nocnediody IR (podczerwień) , zasięg do 25 m
Obsługiwane kodeki obrazuH.264 , H.264+ , H.265
Dodatkowe funkcje3D-DNR (cyfrowa redukcja szumu) , odbicie lustrzane
Stream (przesyłanie obrazu)podwójne , 1920×1080@15fps , 640×480@15fps
Znak wodny w obrazienazwa, data, czas
Obsługiwane połączeniaRJ45 / WIFI 802.11b/g/n
ZasilanieDC 12V , 1A
Pobór mocydo 6 W
Warunki pracy (temperatura)od -10 do 50 stopni Celsjusza
Warunki pracy (wilgotność)30 do 80 %
Cena testowanego zestawu (bez dysku)1 099 zł
InfoLanberg.pl

[offers keywords=”Lanberg ICS-0404-0020″]