TEST: Lanberg ICS-0404-0020 – zestaw do monitoringu domu

Cztery bezprzewodowe kamery i rejestrator.

Najprostszym rozwiązaniem jest montaż jednej, samodzielnej kamery IP, a oferta tego typu urządzeń jest bardzo szeroka. Aby jednak mieć w pełni funkcjonalny system do monitoringu, należy raczej pomyśleć o zestawie kamer i specjalnym urządzeniu zwanym rejestratorem NVR.

W skrócie

  • kompleksowe rozwiązanie (zapis i dostęp zdalny)
  • prosty montaż i instalacja
  • wsparcie dla formatu H.265
  • kąt widzenia mógłby być szerszy
  • jakość obrazu rejestrowanego z większej odległości
  • opóźnienia i „zacinanie” się obrazu przy zdalnym podglądzie
  • nieco archaiczne i mało intuicyjne menu OSD – panel

Niedrogi i łatwi w instalacji oraz eksploatacji zestaw do monitoringu wideo Lanberg ICS-0404-0020, który podczas testów odkrył przed nami zarówno swoje mocne, jak i słabsze strony. W sumie produkt wart polecenia, ale pod pewnymi warunkami.

Lanberg ICS-0404-0020
Testowany zestaw Lanberg ICS-0404-0020 składa się z rejestratora NVR i czterech kamer IP Wi-Fi.

Do naszej redakcji trafił zestaw przeznaczony do monitoringu domu, który można zamontować samodzielnie. Cztery kamery mogą pracować na zewnątrz nawet w trudnych warunkach atmosferycznych – deszcz, śnieg czy mróz. Jego producentem jest firma Lanberg, która od niedawna należy do dystrybutora sprzętu komputerowego z polskim rodowodem – Impakt S.A. Marka Lanberg kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami i narzędziami do budowy sieci komputerowych.

Zestaw do monitoringu: łatwy montaż i instalacja

Ideą oferty zestawu monitoringu marki Lanberg jest łatwość instalacji, która nie wymaga wzywania ekipy monterów. Oczywiście pewne zdolności techniczne i niezbędne narzędzia są wymagane, ale naprawdę nie jest to wielce skomplikowane.

Po wypakowaniu zawartości pudełka na pierwszy rzut oka cała czekająca instalacja może wydawać się skomplikowana i czasochłonna. Z pomocą przyjdzie lektura dołączonej instrukcji, która nie jest bardzo obszerna i można ją szybko przestudiować. Poza tym instalacja oprogramowania przebiega również gładko z pomocą kreatora, który w kilku krokach pozwala na dostosowanie ustawień do naszych potrzeb i warunków.

Lanberg ICS-0404-0020
Tak w założeniu wygląda schemat połączeń elementów testowanego zestawu do monitoringu domu.

„Bezprzewodowe” kamery IP niestety trzeba połączyć kablem zasilającym do gniazdka elektrycznego. Długość przewodu zasilacza to około 3 metry. Wydaje się być wystarczająca, ale może się okazać, że nie da się nic wykombinować i trzeba będzie użyć przedłużacza. Co i tak nie rozwiązuje problemu przejścia z zewnątrz do wnętrza budynku i podłączenia się do gniazdka elektrycznego. Ja prowizorycznie zamocowałem kamery na ramie okiennej i przełożyłem przewód pomiędzy skrzydłem a ramą okna. Zamocowanie kamer to w sumie „najtrudniejszy” etap instalacji naszego monitoringu. Dalej już idzie szybko i gładko – w następnej kolejności zabieramy się za montaż dysku w obudowie rejestratora. Na potrzeby testu wykorzystałem stary dysk HDD 2,5. Następnie podłączamy rejestrator do zasilania oraz do monitora lub telewizora – do dyspozycji mamy złącza: VGA oraz HDMI. Gdy już wszystko połączymy, wystarczy tylko wcisnąć włącznik zasilania i poczekać chwilę na uruchomienie kreatora instalacji systemu.

Wszystkie kamery dołączone do zestawu zostaną automatycznie połączone z rejestratorem, który maksymalnie obsłuży cztery kamery IP Wi-Fi jednocześnie. Jeżeli chcielibyśmy zastąpić jedną z nich innym modelem, możemy to zrobić poprzez dodanie alternatywnej kamery ręcznie. Na wstępie kreator instalacji naszego monitoringu poprosi o wybór odpowiedniego kanału sieci Wi-Fi, przez który komunikować się będzie rejestrator z kamerami IP. Później ustawiamy datę, godzinę i strefę czasową oraz wersję językową oprogramowania – oczywiście język polski jest dostępny. W kolejnym kroku ustawiamy funkcję dostępu zdalnego poprzez tzw. „chmurę”. Szczytując kod QR z ekranu możemy szybko znaleźć i pobrać aplikację dla urządzeń mobilnych z systemem Google Android lub Apple iOS. Jeszcze tylko wybór i szybki format dysku twardego i wszystko działa.

Warto skonfigurować ustawienia nagrywania. Możemy dostosować harmonogram zapisu obrazu, a także ustawić tryb nagrywania – wybrać tryb nagrywania ciągłego lub tryb nagrywania w przypadku wykrycia ruchu. Ten drugi pozwoli na znaczne zaoszczędzenie miejsca na dysku, a także ułatwi późniejsze „sprawdzanie” tego co się wydarzyło w przeszłości. Jak widać instalacja a w szczególności konfiguracja domowego monitoringu nie jest skomplikowana i przebiega dość szybko.

Rejestrator NVR – serce systemu 

Wyglądający niepozornie rejestrator wideo (ang. Network Video Recorder – NVR) odpowiada za odbiór sygnału z kamer, jego obróbkę oraz zapis obrazu na dysku. Rejestrator NVR jest urządzeniem sieciowym i do działania wymaga połączenia z kamerami IP. Testowany model może współpracować maksymalnie z czterema kamerami za pomocą bezprzewodowego połączenia przez sieć Wi-Fi.

Lanberg ICS-0404-0020
Rejestrator NVR to serce całego systemu – bez niego funkcjonalność monitoringu byłaby bardzo okrojona i dużo mniej efektywna.

W środku rejestratora znajduje się miejsce na dysk HDD w formacie 2,5 lub 3,5 cala z interfejsem SATA. Dysk nie jest dołączony do zestawu i należy go dokupić. Zastosowanie zwykłego dysku na dłuższą metę nie ma sensu. Zwykły dysk HDD nie jest przystosowany do „ciągłej” pracy 24/h – 7 dni w tygodniu. Stąd w ofercie firm produkujących dyski HDD specjalne modele, które są bardziej wytrzymałe i zapewniają stabilną pracę w trybie „całodobowym”. Przykładem takich dysków do systemów monitoringu jest seria Seagate SkyHawk oraz WD Purple.

Jeżeli będziemy się zastanawiać nad pojemnością dysku, jaki powinniśmy wybrać do montażu w obudowie rejestratora NVR, możemy zasugerować się przykładowymi wyliczeniami producenta, które umieszczono na pudełku z urządzeniem lub skorzystać ze skrupulatnego kalkulatora na stronie producenta dysków. Według wstępnych obliczeń – aby zapisać obraz z czterech kamer z siedmiu pełnych dób, należy wybrać dysk o pojemności od 2 do 3 TB. Mniejsza pojemność wystarczy, gdy do zapisu użyjemy formatu H.265, który niemal dwukrotnie lepiej kompresuje dane bez większej starty jakości w porównaniu ze starszym formatem H.264. Maksymalna pojemność, którą obsługuje testowany model rejestratora to 6 TB, czyli możemy mieć nagrania z czterech kamer z przeciągu 2 do 3 tygodni. Według danych producenta maksymalnie możemy zapisywać obraz z czterech kamer bez przerwy nawet przez 45 dni, o ile wybierzemy rozdzielczość HD (720p) i zainstalujemy dysk o maksymalnej obsługiwanej pojemności (6 TB).

Czujne oko kamery

W tym zestawie producent oferuje cztery kamery IP, które rejestrują obraz z rozdzielczością 2 Mpix – co przekłada się na tzw. standard Full HD, inaczej określany jako 1080p, czyli 1920 x 1080 pikseli. Szczelna obudowa umożliwia montaż na zewnątrz i uodparnia urządzenie na warunki pogodowe. Klasa szczelności IP66 oznacza, że obudowa chroni kamerę przed wnikaniem kurzu i pyłu oraz zapewni funkcjonowanie nawet w czasie ulewnego deszczu.

Lanberg ICS-0404-0020
Kamera IP dołączona do zestawu cechuje się „klasycznym” wydłużonym kształtem z odstającą z tyłu obudowy anteną sieci Wi-Fi.

Niestety, gabaryty kamer IP z testowanego zestawu Lanberg nie należą do najmniejszych. Nie da się ich zamontować dyskretnie. Czy to wada? No cóż, może to być dobry element odstraszający intruza. Po drugie pomimo, że połączenie kamery i rejestratora odbywa się bezprzewodowo (Wi-Fi) to niestety zasilanie musimy połączyć tradycyjnie. Wszystkie cztery kamery IP dołączone do zestawu są identyczne – zastosowano w nich przetwornik CMOS w rozmiarze 1/3”. Soczewka obiektywu ma średnice 3,6 mm.

Sterowanie – nieco skomplikowane 

Obsługa zestawu kamer i rejestratora może odbywać się na trzy sposoby: za pomocą menu OSD rejestratora, przez przeglądarkę internetową na komputerze lub urządzeniu mobilnym oraz przez aplikację mobilną. Najwygodniejszą obsługę oferuje aplikacja mobilna, ale niestety dostęp do wszystkich funkcji i ustawień mamy tylko z poziomu menu rejestratora.

Główny i najbardziej funkcjonalny sposób zarządzania zestawem odbywa się z poziomu systemu opartego na Linuksie, który zainstalowano w pamięci rejestratora. Poruszanie się po menu i wybór odpowiednich opcji ustawień zapewnia dołączona do zestawu mysz optyczna ze złączem USB. Można podłączyć dowolną inna mysz oraz klawiaturę za pomocą USB.

Lanberg ICS-0404-0020
Menu systemu sterującego pracą i funkcjami rejestratora oraz kamer IP na pierwszy rzut oka przypomina typowe menu OSD monitora komputerowego.

Na drugiej stronie m.in. o tym, jak wypadł zestaw w naszych testach.