W Bieszczadach powstanie kraina Kajka i Kokosza

Za pomysł odpowiedzialna jest Fundacja Kreska im. Janusza Christy, która podpisała umowę wstępną z inwestorem. W Stężnicy koło Baligrodu w Bieszczadach ma powstać kraina Kajko i Kokosza. Kompleks ma mieć powierzchnię 500 hektarów i obejmować m.in. Warownie Zbójcerzy, park zwierząt i oczywiście Gród Mirmiła.
W Bieszczadach powstanie kraina Kajka i Kokosza

Poza grodami stylizowanymi na te z komiksów Janusza Christy na terenie parku planowana jest arena do animacji, gdzie będzie można wejść w interakcję z komiksowymi postaciami dzięki technologii Virtual Puppet, a odwiedzających będzie witać wirtualny prezenter. W Grodzie Mirmiła znajdzie się miejsce na kapsułę kinową 9D. Po zmroku odbywać się będą projekcje postaci z komiksów „Kajko i Kokosz” na ścianach budynku w formie mappingu. Z kolei urządzenie LDS do wyświetlania obrazów w powietrzu z wykorzystaniem ekranów mgłowych umożliwi odwiedzającym „wejście” w obraz. W Krainie Omsów pojawią się instalacje przestrzenne żywej architektury, muzyczny plac zabaw i ogród doświadczeń. Koszt inwestycji oceniany jest na 30 mln złotych.

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy została założona w sierpniu 2015 roku przez Paulinę Christę, wnuczkę artysty oraz przyjaciół, znawców i miłośników twórczości artysty.