Wyciekły dane 50 milionów użytkowników Instagrama

O sprawie poinformował ekspert od bezpieczeństwa Anurag Sen. Baza danych należała do agencji marketingowej Chtrbox z siedzibą w Mombaju (Indie).
Wyciekły dane 50 milionów użytkowników Instagrama

Wygląda na to, że dane osobowe wyciekły przez pomyłkę, ponieważ zaraz po ujawnieniu sprawy przez serwis TechCrunch, publiczny dostęp do nich został wyłączony. Poszkodowanych jest 50 milionów użytkowników, w tym znane internetowe osobowości i celebryci.

Chtrxob to indyjska agencja marketingowa, która zatrudnia influencerów (graf. Chtrbox)

Chtrbox zbierał dane na temat popularności poszczególnych użytkowników Instagrama w celach marketingowych. W bazie znajdowały się informacje na temat liczby osób śledzących dany profil, i ich zaangażowania w postaci liczby polubień i udostępnień postów. Te dane firma wykorzystywała do szacowania kosztów kampanii reklamowej na Instagramie, a także do szybszego kontaktu z poszczególnymi blogerami.

O ile zbieranie publicznie dostępnych danych nie dziwi, to już nie do końca jest jasne skąd Chtrbox miało dostęp do numerów telefonów i e-maili poszczególnych użytkowników. Facebook, do którego należy Instagram, poinformował, że przygląda się sprawie. Z Instagrama korzysta obecnie ponad miliard użytkowników z całego świata. Już raz, w 2017 roku, dane kontaktowe wyciekły do sieci. Wtedy poszkodowanych było “tylko” 6 milionów osób. | CHIP