ikonka google play

238 aplikacji ze sklepu Google Play przez pół roku zablokowało miliony smartfonów

Fot. Google
Popularne aplikacje mobilne na Androida chińskiej firmy CooTek zawierały złośliwy plugin, który wyświetlał natarczywe reklamy. Uniemożliwiały one normalne korzystanie z komputera. Reklamy nie pozwalały m.in. odbierać połączeń i korzystać z innych programów.

Eksperci firmy Lookout Mobile Security poinformowali na swojej stronie o odkryciu złośliwego pluginu w 238 programach autorstwa chińskiej firmy CooTek. Przez ponad pół roku były dostępne w sklepie Google Play ze złośliwym modułem, utrudniającym życie użytkownikom smartfonów, którzy je zainstalowali. O ile same programy wydają się użyteczne, o czym świadczy fakt, że pobrano je łącznie ponad 440 milionów razy, to już wykorzystany w ich plugin odpowiedzialny za wyświetlanie reklam jest bardzo natarczywy.Moduł BeiTaPlugin, który był częścią wszystkich aplikacji CooTek, uniemożliwiał m.in. odpowiadanie na połączenia, a także korzystanie z innych programów. Co ciekawe, aby trudniej było zlokalizować, który program jest za to odpowiedzialny, reklamy włączały się po co najmniej dobie, a nawet kilku tygodniach od pierwszego uruchomienia zarażonej aplikacji. Po tym czasie użytkownicy byli bombardowani reklamami, odtwarzającymi głośne reklamy nawet w nocy, pomimo włączonej blokady ekranu. Wśród zarażonych programów były m.in. aplikacje pomagające utrzymać zdrowy tryb życia, a także popularna klawiatura TouchPal.

Za złośliwe zachowanie odpowiedzialny był moduł BeiTaPlugin (graf. Lookout Mobile Security)

Po tym jak firma Lookout Mobile Security poinformowała Google o tej sytuacji, wspomniany moduł został usunięty ze wszystkich 238 aplikacji mobilnych. Jednak fakt, że Google nie było w stanie wykryć złośliwego oprogramowania przez ponad 7 miesięcy może budzić zdziwienie i niepokój. | CHIP

3
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.