5G w Europie powstanie dzięki Nokii?

Rezygnacja z zakupu sprzętu telekomunikacyjnego od chińskich firm oznacza, że w Europie wdrożenie sieci 5G może opóźnić się o ok. 18 miesięcy i kosztować dodatkowych 55 mld euro. Tak jest wniosek z analizy przeprowadzonej przez Reutersa. Reuters skorzystał m.in. z raportu opracowanego przez GSM Association. Stowarzyszenie reprezentuje interesy 750 operatorów komórkowych.
5G w Europie powstanie dzięki Nokii?

Wspomnianych 55 mld euro to dodatkowe koszty związane z całkowitym zakazem zakupu m.in. od Huawei i  ZTE urządzeń potrzebnych do wprowadzenia sieci 5G w Europie. Operatorzy telekomunikacyjni musieliby więc po pierwsze wymienić istniejącą już infrastrukturę, po drugie brak konkurencji ze strony chińskich firm automatycznie podniesie ceny dostępnych urządzeń.

Tymczasem Nokia twierdzi, że Oferujemy rozwiązanie techniczne, dzięki któremu możemy nakładać nasz sprzęt 5G na sprzęt innego producenta sprzętu 4G. Takie rozwiązanie mogłoby zmniejszyć koszty i uniknąć kłopotu wynikającego ze zmianu dostawcy” – powiedział Reutersowi rzecznik firmy Eric Mangan.

Nokia przyznała, że podpisała już 42 umowy dotyczące stworzenia sieci łączności w najnowszym standardzie, z czego 25 umów dotyczy krajów europejskich. Można przypuszczać, że żadna z tych umów nie dotyczy to europejskiej części Federacji Rosyjskiej:

5G w Rosji zbuduje Huawei

 

 

Więcej:5gNokia