AMD EPYC 7452 z 32 rdzeniami i 64 wątkami pojawił się w testach wydajności

Pierwsze wyniki wydajności procesorów serwerowych AMD EPYC Rome, opartych na architekturze Zen 2, zostały zauważone w sieci w tym tygodniu. Testy przeprowadzono na modelu EPYC 7452, a więc 32-rdzeniowym i 64-wątkowym układzie, który nie jest oczywiście topową jednostką w serii. Pierwsze wyniki pojawiły się na OpenBenchmarking, ale wkrótce zostały usunięte. Na szczęście udało się je skopiować.
AMD EPYC 7452 z 32 rdzeniami i 64 wątkami pojawił się w testach wydajności

Takie platformy zestawiono ze sobą – oczywiście Xeon, dysponując mniejszą liczbą rdzeni, był tu od początku na straconej pozycji (fot. WCCFTech)

AMD EPYC 7452 jest CPU wykonanym w litografii 7 nm i architekturze rdzenia AMD Zen 2.  Prędkość zegara jest utrzymywana na poziomie 2,35 GH. Jest to dość wysoki wzrost częstotliwości w porównaniu z układem EPYC 7551 Naples. To poprzednik EPYC 7452, który ma tę samą liczbę rdzeni i wątków. Starszy procesor ma częstotliwość 2,00 GHz, jest oparty na architekturze Zen pierwszej generacji i produkowany w litografii 14nm. To właśnie te dwa procesory zestawiono ze sobą w wynikach wydajności.

EPYC generacji Rome okazuje się być jednostką wygrywającą na każdym polu z poprzednikiem (fot. WCCFTech)

Oba układy AMD były testowane w konfiguracji podwójnej, więc wyniki odnoszą się tak naprawdę do łącznie 64 rdzeni i 128 wątków. Warto tu wspomnieć, że AMD ma w ramach serii Rome wprowadzić także pojedynczy CPU o 64 rdzeniach. Układy AMD porównano z procesorami Xeon Gold 6148 Intela, który ma 20 rdzeni i obsługuje na raz 40 wątków. Procesor ten pracuje z częstotliwością od 2,40 GHz do 3,70 GHz. Dlaczego wybrano jednostkę Intela o wyraźnie mniejszej liczbie wątków? Ponieważ kierowano się ceną układów, starając się dopasować najbliższe cenowo procesory.

Trzy platformy porównano pod kątem różnych obciążeń serwerowych, takich jak C-Ray, SmallPt (Global Illumination Renderer), OpenSSL, Compress-Gzip, build-php i kilka innych. AMD EPYC 7452 znalazł się w czołówce w czterech testach porównawczych. W build-php i compress-gzip to Intel Xeon, pomimo mniejszej liczby rdzeni, uzyskał prowadzenie. Oznacza to, że AMD szykuje naprawdę znaczny wzrost wydajności w swoich platformach serwerowych. Nowe układy EPYC Rome maja pojawić się jeszcze w tym roku. | CHIP