AMD EPYC 7452 z 32 rdzeniami i 64 wątkami pojawił się w testach wydajności

Nowy, serwerowy układ AMD EPYC z nadchodzącej rodziny Rome do sprzedaży trafi jeszcze w tym roku. Przewagą nowych CPU może być nie tylko obecność szybkiej magistrali PCIe 4.0, ale też wyższa wydajność względem poprzedniej serii.

Pierwsze wyniki wydajności procesorów serwerowych AMD EPYC Rome, opartych na architekturze Zen 2, zostały zauważone w sieci w tym tygodniu. Testy przeprowadzono na modelu EPYC 7452, a więc 32-rdzeniowym i 64-wątkowym układzie, który nie jest oczywiście topową jednostką w serii. Pierwsze wyniki pojawiły się na OpenBenchmarking, ale wkrótce zostały usunięte. Na szczęście udało się je skopiować.

Takie platformy zestawiono ze sobą – oczywiście Xeon, dysponując mniejszą liczbą rdzeni, był tu od początku na straconej pozycji (fot. WCCFTech)

AMD EPYC 7452 jest CPU wykonanym w litografii 7 nm i architekturze rdzenia AMD Zen 2.  Prędkość zegara jest utrzymywana na poziomie 2,35 GH. Jest to dość wysoki wzrost częstotliwości w porównaniu z układem EPYC 7551 Naples. To poprzednik EPYC 7452, który ma tę samą liczbę rdzeni i wątków. Starszy procesor ma częstotliwość 2,00 GHz, jest oparty na architekturze Zen pierwszej generacji i produkowany w litografii 14nm. To właśnie te dwa procesory zestawiono ze sobą w wynikach wydajności.

EPYC generacji Rome okazuje się być jednostką wygrywającą na każdym polu z poprzednikiem (fot. WCCFTech)

Oba układy AMD były testowane w konfiguracji podwójnej, więc wyniki odnoszą się tak naprawdę do łącznie 64 rdzeni i 128 wątków. Warto tu wspomnieć, że AMD ma w ramach serii Rome wprowadzić także pojedynczy CPU o 64 rdzeniach. Układy AMD porównano z procesorami Xeon Gold 6148 Intela, który ma 20 rdzeni i obsługuje na raz 40 wątków. Procesor ten pracuje z częstotliwością od 2,40 GHz do 3,70 GHz. Dlaczego wybrano jednostkę Intela o wyraźnie mniejszej liczbie wątków? Ponieważ kierowano się ceną układów, starając się dopasować najbliższe cenowo procesory.

Reklama

Trzy platformy porównano pod kątem różnych obciążeń serwerowych, takich jak C-Ray, SmallPt (Global Illumination Renderer), OpenSSL, Compress-Gzip, build-php i kilka innych. AMD EPYC 7452 znalazł się w czołówce w czterech testach porównawczych. W build-php i compress-gzip to Intel Xeon, pomimo mniejszej liczby rdzeni, uzyskał prowadzenie. Oznacza to, że AMD szykuje naprawdę znaczny wzrost wydajności w swoich platformach serwerowych. Nowe układy EPYC Rome maja pojawić się jeszcze w tym roku. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.