Chiny nałożyły karę na Forda za stosowanie niedozwolonych praktyk

Fot. Jengtingchen
Firma Chang'an Ford musi zapłacić 162,8 miliona yuanów kary (89 milionów złotych) za praktyki monopolistyczne. To równowartość 4 procent rocznych obrotów firmy pochodzących z salonów motoryzacyjnych w jednym tylko mieście - Chongquing.

Chang’an Ford to wspólna inwestycja (ang. joint venture) amerykańskiego koncernu i kontrolowanego przez chiński rząd Chang’an Motors. Spółka sprzedaje w Chinach wybrane modele Forda, w tym Mondeo, Focus, Escort, Kuga i Taurus. Zdaniem chińskiego urzędu zajmującego się kontrolą rynku, firma nielegalnie ustalała ceny minimalne, których musieli przestrzegać dealerzy sprzedający auta Forda w 30-milionowej aglomeracji Chongquing.

Reklama

Władze Forda szybko zareagowały, informując, że szanują decyzję regulatora i zastosują się do zaleceń. To nie pierwszy przypadek nałożenia kary na zagranicznych producentów za złamanie chińskich przepisów antymonopolowych. Trzy lata temu karę podobnej wysokości zapłaciły m.in. Audi, Fiat i General Motors.

W Chinach samochody Forda sprzedaje firma Chang’an Ford (graf. Chang’an Ford)

Nie jest wykluczone, że ten akurat przypadek jest ostrzeżeniem ze strony Pekinu dla Stanów Zjednoczonych, które z Państwem Środka od ponad roku prowadzą wojnę handlową. Najpierw administracja Donalda Trumpa nałożyła karę na koncern ZTE, który zdaniem władz USA dostarczał sprzęt Iranowi. Potem przyszła pora na wzajemne podnoszenie ceł na różne produkty, a kulminacją konfliktu jest blokada Huawei na amerykańskim rynku i ograniczenie dostępu do amerykańskich technologii (w tym oprogramowania Google). USA nakłaniają też sojuszników do bojkotu chińskiego producenta i wykluczenia go z przetargów na rozwój sieci 5G. W odpowiedzi Chiny mogą zablokować amerykańskim firmom dostęp do swojego ogromnego rynku wewnętrznego i fabryk, co może odbić się na amerykańskiej gospodarce. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.