Czym będzie NVIDIA SUPER?

“Zieloni” jeszcze przed Computexem opublikowali w sieci film zapowiadający coś “Super”. Oczywiście spodziewaliśmy się zatem jakichś spektakularnych nowości podczas targów technologicznych w stolicy Tajwanu. Okazało się, że NVIDIA pokazała jedynie mobilne układy Quadro. Już po Computexie rozwiano natomiast część wątpliwości: zobaczymy nowe karty graficzne. Prawdopodobnie już podczas targów E3 w Los Angeles, które rozpoczną się 11 czerwca.
Czym będzie NVIDIA SUPER?

Nowe GeForce’y miałyby uzupełniać aktualną ofertę NVIDII. Według serwisu TweakTown będą to odświeżone RTX 2060, RTX 2070 oraz RTX 2080 wyposażone w nowsze, szybsze pamięci. Aktualne wersje tych kart korzystają z pierwszej edycji pamięci GDDR6, a od tego czasu producentom układów V-RAM udało się rozwinąć produkcję modułów tego typu. Karty te miałyby zapewne odróżniać się od “zwykłych” RTX’ów dopiskiem “Super” w nazwie. Możliwe też, że samo taktowanie GPU również zostanie podniesione.

Jednocześnie francuski serwis Vonguru twierdzi, że czeka nas premiera dwóch nowych GeForce’ów. Pierwszy pod względem parametrów miałby znaleźć się pomiędzy RTX 2070, a RTX 2080 (zapewne RTX 2070 Ti), drugi natomiast znajdzie się prawdopodobnie pomiędzy RTX 2080 i RTX 2080 Ti. Tu także pojawia się informacja o szybszych pamięciach i wyżej taktowanym GPU. Co ciekawe, nowe karty powinny być nie tylko szybsze od RTX 2070 i RTX 2080, ale też mają kosztować tyle, co dziś dostępne Turingi. To z kolei może oznaczać obniżenie cen kart graficznych NVIDII.

Którakolwiek wersja nie okazałaby się prawdziwa, ruch “zielonych” jest z pewnością podyktowany nadchodzącą premierą Radeonów Navi. To wyjaśniałoby brak aktualizacji najmocniejszego z GeForce’ów RTX, z którym AMD nawet nie zamierza rywalizować. Jeżeli doniesienia się potwierdzą, to ruch NVIDII może być dość ożywczy dla rynku. Tańsze GeForce’y RTX zapewne wywołają także naturalny ruch cen wśród tańszych GeForce’ów GTX. | CHIP