Energizer E12, czyli telefon za 51 złotych

Czy ktoś jeszcze kupuje tzw. feature phone’y? Najwidoczniej tak, skoro od czasu do czasu pojawiają się kolejne. Teraz nowy model, kosztujący zaledwie 12 euro (51 zł) pokazała firma Energizer. Producent ten znany jest oczywiście głównie z baterii i ładowarek, ale czasem potrafi zaskoczyć telefonem, jak choćby pokazanym na tegorocznych targach MWC Power Max P18K Pop uzbrojonym w baterię o pojemności, bagatela, 18 000 mAh. Energizer E12 to jednak zupełnie inne urządzenie.
Energizer E12, czyli telefon za 51 złotych

Przede wszystkim nie jest to smartfon. Ma jednak kilka przejętych z nich cech, jak np. aparaty fotograficzne z tyłu i z przodu. Oba niestety mają rozdzielczość ledwie VGA (640 x 480). Energizer E12 posiada specjalne przyciski do sterowania muzyką znajdujące się pod ekranem. Oczywiście, jak na klasyczny telefon przystało, E12 ma też pełną klawiaturę numeryczną oraz przyciski nawigacyjne.

Dziś taki widok budzi rozbawienie. Kilkanaście lat temu Energizer E12 utonąłby w tłumie podobnych telefonów (fot. Energizer)

Telefon obsługuje dwie karty SIM jednocześnie z kartą pamięci MicroSD. Niestety, pojemność tej ostatniej ograniczona jest do ledwie 16 GB. Z drugiej strony jej jedynym zastosowaniem jest przechowywanie muzyki, chociaż można też zdać się na radio FM. Energizer E12 ma gniazdo słuchawkowe umieszczone od spodu, a na górnej krawędzi zainstalowano latarkę LED. Telefon obsługuje jedynie sieci 2G, więc na szybkie połączenie z internetem nie ma co liczyć. Teoretycznie wysyłanie i odbieranie danych może nie działać w niektórych miejscach, gdzie operatorzy zrezygnowali już z tego starego typu łączności. Urządzenie to jest jednak kierowane głównie na rynki krajów, gdzie taka sytuacja nie ma miejsca (np. Indie i kraje Afryki subsaharyjskiej). | CHIP