Facebook chce zastąpić system bankowy swoją kryptowalutą

Za rozwój nowego produktu Facebooka będzie odpowiedzialny Kevin Weil, który wcześniej odpowiadał za strategię biznesową Twittera i Instagrama. Teraz, już jako wiceprezes Calibry, czyli spółki zależnej od portalu społecznościowego Marka Zuckerberga, stworzy wirtualny portfel, za pomocą którego będzie można płacić kryptowalutą. Będzie to aplikacja na iOS-a i Androida, ale pojawi się też jako jedna z funkcji WhatsAppa i Messengera. Powołano też organizację non-profit, której celem będzie dbanie o rozwój kryptowaluty i zapewnienie jej odpowiedniego finansowania. Libra Association ma swoją siedzibę w Genewie, a w skład organizacji wchodzi 28 firm. Poza Facebookiem są to m.in: Mastercard, Visa, eBay, PayPal, Spotify, Uber, Lyft, Vodafone, a także Coinbase.
Facebook chce zastąpić system bankowy swoją kryptowalutą

W skład Libra Association wchodzi obecnie 28 firm i organizacji (graf. Facebook)

Facebook nie jest pierwszym serwisem wykorzystującym kryptowaluty

Krytowaluty i technologię blockchain wykorzystuje też działający od 2016 roku serwis społecznościowy Steemit. Użytkownicy za publikowanie artykułów i komentarzy otrzymują kryptowalutę o nazwie steem. Kryptowalutę otrzymują też osoby, które jako pierwsze zagłosują na teksty zyskujące na popularności. Jednak waluta Facebooka ma być w założeniu czymś innym, bardziej stabilnym i niepodatnym na spekulację.

Libra szansą na upowszechnienie kryptowalut i technologii blockchain

Facebook dzięki swojemu zasięgowi i potencjałowi może osiągnąć to, co nie udało się do tej pory bitcoinowi ani mniejszym przedsiębiorstwom wykorzystującym technologie finansowe (tzw. fintech), czyli stworzyć całkowicie zdecentralizowaną strukturę danych, jaką w rzeczywistości jest blockchain. W marcu Facebook wprowadził możliwość płacenia kartą w Marketplace, czyli w części serwisu społecznościowego, w której można sprzedawać i kupować. Bardzo prawdopodobne, że po wprowadzeniu libry, będzie nią również można płacić za transakcje.

W 2020 roku zostanie udostępniony wirtualny portfel w formie aplikacji na Androida i iOS-a (graf. Facebook)

Uwaga na fałszywki

Bardzo istotne jest to, że celem powstania nowej kryptowaluty nie jest jedynie spekulacja, jak w przypadku wielu kryptowalut, które niekiedy działają na zasadzie piramidy finansowej (tak było m.in. w przypadku kryptowaluty bitconnect). Jeśli Facebookowi uda się wprowadzić librę, może to zmienić sposób, w jaki płacimy za towary i usługi, z pominięciem pośrednika w postaci banku. Bardzo też prawdopodobne, że po ogłoszeniu tej informacji, pojawią się “podróbki” kryptowaluty Facebooka tworzone przez osoby, żerujące na niewiedzy internautów. Radzimy zatem zachować daleko idącą ostrożność inwestując swoje pieniądze w rynek kryptowalut. | CHIP

Więcej:kryptowaluty