Helio P65 – MediaTek jednak nie odpuszcza średniego segmentu

Nazwa sugeruje wprawdzie, że ten model będzie plasował się pomiędzy Helio P60 i Helio P70, ale wiele wskazuje na to, że będzie raczej jednostką nieco słabszą – także skierowaną do segmentu średniego. Układ Helio P65 zbudowany jest z dwóch rdzeni Cortex-A75 i sześciu rdzeni Cortex-A55. Można się oczywiście cieszyć z obecności naprawdę wydajnych jednostek pierwszego typu, niemniej większą część układu stanową Cortexy-A55. Modele P60 i P70 bazowały na czterech rdzeniach Cortex-A73 i czterech Cortex-A53 – konstrukcyjnie starszych, ale przy tym proporcja rdzeni wydajnych do energooszczędnych była wyższa niż w nowym Helio P65.
Helio P65 – MediaTek jednak nie odpuszcza średniego segmentu

Wykorzystanie mniejszej liczby rdzeni Cortex-A75 ma też jasną stronę – układ będzie czerpał mniej prądu, a w zadaniach korzystających z maksymalnie dwóch rdzeni będzie szybszy od poprzedników (około o 22 procent względem Cortexów-A73). Energooszczędne Cortex-A55 także są zauważalnie szybsze od wcześniejszej generacji. Niestety, Helio P65 nie obsługuje  pamięci UFS. Użytkownicy będą więc skazani na eMMC. To niestety najbardziej wyraźna wada nowego Helio.

Helio P65
Starszy układ będzie na ogół lepszym wyborem. Helio P65 trafi zapewne do telefonów średniego segmentu (fot. GSMArena)

Zamiast wydajnego iGPU Mali-G72, do nowego SoC trafił układ Mali-G52. To jednostka zauważalnie wolniejsza. Bardziej wydajnie będzie natomiast przy zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Nowy NPU MediaTeka jest, zdaniem producenta, dwukrotnie szybszy niż w starszych układach. Dodano także obsługę popularnych ostatnio aparatów 48 Mpix Quad Bayer. Niestety, producent nie przewidział obsługi dla pamięci dwukanałowej, co wydatnie wpłynie na wydajność w niektórych zadaniach.

Można swobodnie założyć, że Helio P65 pojawi się w niedrogich smartfonach, głównie chińskich producentów. Obsługa aparatów o wysokiej rozdzielczości może natomiast oznaczać, że podobne konstrukcje zaczną dostawać coraz lepsze urządzenia do rejestrowania obrazu. | CHIP