Jak jest zbudowany nowy procesor HiSilicon Kirin 810?

Układy firmy HiSilicon, należącej do Huawei, nie są tak szumnie zapowiadane, jak to ma miejsce w przypadku produktów Qualcommu. A nowy model, Kirin 810, może poważnie namieszać w popularnym średnim segmencie telefonów, szczególnie w kontekście gier. W debiutującym procesorze zwracamy uwagę na GPU i SI.
Kirin 810
Kirin 810

Kirin 810 debiutuje w trudnym czasie dla firmy z Shenzhen (graf. Huawei)

Duża wydajność GPU

Kirin 810 to jednostka 8-rdzeniowa, składająca się z 2 bloków. Pierwszy zawiera 2 rdzenie ARM Cortex-A76, taktowane na 2,27 GHz. To ta część SoC odpowiada za szybkie obliczenia potrzebne przy szczególnie wymagających zadaniach. Drugi blok składa się z 6 mniejszych i wyraźnie słabszych, za to efektywnych energetycznie rdzeni ARM Cortex-A55 taktowanych do 1,88 GHz. Ważną częścią zdolności obliczeniowych nowego procesora jest układ graficzny – Mali-G52 MP6. Producent zapowiada, że względem procesora Kirin 710 wydajność graficzna będzie tu wyższa o 162 procent. Grafika z pewnością jest mocną stroną premierowego układu HiSilicon. Porównując jej możliwości do GPU znajdującego się w bezpośrednim konkurencie, czyli Snapdragonie 730 (Adreno 618), mamy do czynienia ze wzrostem wydajności na poziomie 44 procent. Wydajność samego CPU też powinna być wyższa – o 11 procent większa przy zadaniach 1-wątkowych oraz o 13 procent przy wykorzystaniu wszystkich możliwości procesora.

HiSilicon nie ukrywa, że nowy SoC nadaje się dobrze do gier (graf. Huawei)

Kirin 810 z silną SI

HiSilicon Kirin 810 ma jeszcze jednego asa w rękawie – to nowy układ NPU (Neural Processing Unit). Nazwano go DaVinci NPU i, zdaniem Huawei, jednostka będzie szybsza od NPU w Snapdragonie 855 oraz MediaTeku Helio P90. Jego funkcje związane są głównie z obsługą SI telefonu, ale nie tylko. DaVinci NPU pomoże GPU, CPU i pamięci operacyjnej szybciej komunikować się oraz działać wydajniej. Sztuczna inteligencja przewidzi przeciążenie GPU i odpowiednio dostosuje jego częstotliwość. Prześledzi również na bieżąco szybkość wyświetlania klatek, płynność i inne parametry pracy. Można powiedzieć, że HiSilicon zaprzęgło SI do overclockingu procesora. Kirin 810 dostał też nowy moduł IVP + ISP z ulepszoną jednostką przetwarzania pikseli, poprawionym algorytmem balansu bieli i redukcji szumów przy przetwarzaniu obrazów RAW. Powinno to pomóc aparatowi telefonu w wykonaniu bardziej szczegółowych zdjęć w słabym świetle, co nadal jest bolączką większości smartfonów.

[banner slot=”text”]

Podsumowując, Kirin 810 ma wiele cech układu dla flagowców, choć jest procesorem dla segmentu średniego. To może oznaczać poważną ofensywę Huawei na tej rynkowej półce. Pierwszy telefon wykorzystujący nowy SoC został już zaprezentowany, to Huawei Nova 5. Zapewne wkrótce poznamy kolejne urządzenia. | CHIP