parowski

Nie żyje Maciej Parowski, jeden z najważniejszych polskich twórców fantastyki

Fot. nowa fantastyka

O śmierci Parowskiego powiadomiła Nowa Fantastyka, z którą przez wiele lat był związany:

Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarł nasz kochany przyjaciel, mentor, ojciec redaktor – Maciej Parowski. Maciek był związany z Fantastyką od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć – ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku – piszą na Facebooku dziennikarze miesięcznika.

Debiutancką powieścią Macieja Parowskiego była wydana w 1982 roku w Czytelniku „Twarzą ku ziemi”. Utwór opowiada o państwie przyszłości, w którym całe życie ludzi skupia się na dwóch rodzajach aktywności. Pierwszym jest ekscytacja wypadkami – kiedy w mieście dochodzi do zderzenia samochodów, ludzie biegną tam, aby zdobyć elementy karoserii lub strzępy ubrań. Drugi kluczowy bodziec to erotyka. Obok powieści i opowiadań (zbiór „Sposób na kobiety”) warszawski autor opracowywał też scenariusze komiksów, m.in.: „Wiedźmina” i „Funky Kovala”. W Nowej Fantastyce był redaktorem naczelnym od 1992 do 2003 roku. Pracował również w Fantastyce i Czasie Fantastyki. Maciej Parowski miał 72 lata (urodził się 1946 roku). Także dla naszej redakcji był bardzo ważnym autorem.

Pierwsza powieść Parowskiego (fot. Allegro)
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.