North Face przeprasza Wikipedię

Firma North Face, znany producent odzieży turystycznej, przeprosiła za manipulowanie wpisami w Wikipedii. Agencja reklamowa obsługująca producenta umieszczała zdjęcia osób ubranych w odzież North Face na stronach Wikipedii, opisujących egzotyczne miejsca. Agencja przygotowała także film, w którym chwali się tym, że osiągnięcie lepszej pozycji w wyszukiwarce nic nie kosztowało.
North Face przeprasza Wikipedię

Agencja Leo Burnett wykorzystała fakt, że wiele osób przeszukuje internet przed planowaną podróżą i sięga często do Wikipedii, szczególnie, gdy celem jest odległe i egzotyczne miejsce. Następnie agencja sesje fotograficzne w 15 takich miejscach (m.in. Guarita State Park w Brazylii i latarnia Mampituba, półwysep Cabo w Kalifornii i góry Cuillin w Szkocji), gdzie osoby pojawiające się na zdjęciach i filmach noszą odzież North Face lub korzystają ze sprzętu tej marki. W kolejnym kroku pierwotnie wstawione zdjęcia do Wikipedii zostały zamienione na te wykonane na potrzeby kampanii. A w niektórych przypadkach na zdjęcie pierwotne nałożono logo producenta odzieży.

Fundacja Wikimedia oświadczyła, że ​​kampania jest „nieetycznym” manipulowaniem zawartością Wikipedii. „To, co zrobili, było podobne do niszczenia własności publicznej” – powiedział przedstawiciel Wikipedii. „Wstawianie treści przeznaczonych wyłącznie do celów komercyjnych jest sprzeczne z polityką i celem Wikipedii, której misją jest dostarczanie neutralnej, opartej na faktach wiedzy”. Presja wikipedystów oraz środowiska związanego z branżą reklamową spowodowały, że North Face opublikowało na Twitterze przeprosiny.

Więcej:Wikipedia