Oszuści z Rosji wyłudzają pieniądze na kryptowalutę Facebooka

Tak jak przewidzieliśmy, w sieci pojawiły się “fałszywki” kryptowaluty Facebooka o nazwie Libra. Oszuści stworzyli nawet stronę, która do złudzenia przypomina oficjalną, czyli calibra.com. Jednak zamiast litery “i”, w nazwie domeny widnieje włoskie akcentowane “ì”, które ma zupełnie inny kodzie ASCII (141 zamiast 105). Na podrobionej stronie przestępcy zachęcają do zakupu w przedsprzedaży Libry. Osoby, które dadzą się nabrać oczywiście nie otrzymają kryptowaluty Facebooka, a mogą stracić swoje pieniądze. Fałszywa strona została zarejestrowana… w Rosji.
Facebook Libra
Facebook Libra

Fałszywa strona do złudzenia przypomina tę uruchomioną przez Facebook (graf. CHIP)

Facebook planuje w 2020 roku uruchomić token LIT (Libra Investment Token), który będzie dostępny dla członków Libra Association. Powstanie także oparta o nią publicznie dostępna kryptowaluta, która w założeniu ma być stabilna i niepodatna na spekulację. Przypomnijmy – ani jednego, ani drugiego bytu nie ma jeszcze w obiegu, a Facebook nie poinformował o planach uruchomienia przedsprzedaży Libry. Warto zatem zachować zdrowy rozsądek i podchodzić z rezerwą do tego typu informacji, czy stron zachęcających do zakupu kryptowaluty Facebooka.

Przestępcy wyłudzają pieniądze w zamian oferując nieistniejącą jeszcze kryptowalutę (graf. CHIP)

Po upublicznieniu informacji o planach uruchomienia własnej kryptowaluty, Facebook został wezwany na przesłuchanie przed Federalną Komisją Handlu. To zaplanowano na 16 lipca, przed posiedzeniem amerykańskiego senatu. Amerykańskie władze pracują nad regulacjami dotyczącymi kryptowalut, za pomocą których promowane są często piramidy finansowe. Nie jest wykluczone, że przedstawiciele portalu społecznościowego usłyszą również pytanie dotyczące oszustów podszywających się pod Librę i firmę Calibra. | CHIP