Powstaje Cyberpunk Red – prequel Cyberpunka 2077

Głośny i oczekiwany “Cyberpunk 2077” studia CD Projekt RED jest wirtualną adaptacją fabularnej gry RPG zaprojektowanej przez Mike’a Pondsmitha – “Cyberpunka 2020”. Ponieważ wydarzenia z obu tytułów dzieli spory odstęp czasu, podjęto decyzję o wydaniu nowej wersji podręcznika, który uzupełni wiedzę o tym świecie i pozwoli płynnie połączyć obydwa dzieła. Podręcznik zadebiutuje pod koniec roku – ale już 1 sierpnia pojawi się “Cyberpunk Red Jumpstart Kit”. To zestaw startowy, który będzie zawierał kompletną przygodę, książkę z zasadami i historią uniwersum, szablony do różnych klas postaci oraz mapy i kości. Dzięki niemu nawet amatorzy systemu, którzy nie mają wcześniejszych podręczników, będą w stanie rozegrać sesję. Nad warstwą fabularną czuwa oczywiście sam Mike Pondsmith, a CD Projekt RED dba również o to, by całość zgadzała się z elementami, jakie poznamy w “Cyberpunku 2077”. “Cyberpunk Red Jumpstart Kit” pojawi się w sprzedaży w cenie 30 dolarów (ok. 110 złotych).
cyberpunk red
cyberpunk red

cyberpunk red
Poza wersją papierową planowana jest także edycja cyfrowa (fot. R. Talsorian Games)

Osoby, które nie chcą czekać do końca roku na nową wersję podręcznika, mogą kupić wcześniejszą. “Cyberpunk 2020” jest już jednak dostępny prawie wyłącznie w wersji online. Jak podaje wydawca, tuż po targach E3 2018 sprzedaż podręcznika podskoczyła o 400%. Niemniej w niektórych polskich sklepach można jeszcze znaleźć pojedyńcze sztuki tej książki – np. w Copernicus Corporation.

Inspiracją do stworzenia cyberpunkowego systemu RPG był film “Blade Runner” z 1982 roku. Mike Pondsmith zamierzał odtworzyć w swojej grze charakterystyczny mroczny klimat noir połączony z zaawansowaną technologią. Do prac nad grą autor ruszył jednak dopiero 4 lata później, po przeczytaniu “Hardwired”, książki Waltera Jona Williamsa. Pierwsza edycja gry powstała w 1988 roku, a jej akcja została osadzona w 2013. | CHIP