Premiera Raspberry Pi 4 – więcej mocy w tej samej cenie

Dwie najważniejsze zmiany to nowy procesor i szybsza pamięć RAM. We wnętrzu Raspberry Pi 4 znajdziemy czterordzeniowy CPU Broadcom 2711 o częstotliwości taktowania równej 1,5 Ghz. W końcu zrezygnowano z przestarzałego standardu pamięci operacyjnej LPDDR2 na rzecz LPDRR4. Do dyspozycji użytkownik będzie miał 1GB, a także po raz pierwszy w historii “malinek” 2GB lub 4GB RAM-u. To powinno znacząco wpłynąć na wydajność urządzenia.
raspberry pi 4
raspberry pi 4

Arduino czy Raspberry Pi?

Kolejną pozytywną zmianą są nowsze interfejsy komunikacyjne. Raspberry Pi 4 wzbogaciło się o 2 złącza USB 3.0 (nadal do dyspozycji jest dodatkowy port USB 2.0), pełnoprawny Gigabitowy Ethernet (wcześniej Ethernet over USB 2.0) oraz Bluetooth 5.0. Dzięki 2 wyjściom micro HDMi mikrokomputer jest w stanie dostarczyć obraz o rozdzielczości 4K w standardzie H.265 przy 60 kl./s. na dwóch ekranach równocześnie. Do zasilania będziemy wykorzystywać złącze USB typu C, a nie microUSB.

Najtańsza wersja urządzenia została wyceniona na 35 dolarów (ok. 130 zł). To dokładnie tyle samo, co poprzednia generacja. Za model z 2GB RAM-u zapłacimy 45 dolarów (ok. 170 zł) , a za 4GB – 55 dolarów (ok. 205 zł).

Pierwsza generacja jednopłytkowego komputera Raspberry Pi została wprowadzona na rynek w 2012 roku. Początkowo urządzenie miało służyć jedynie nauce programowania, ale dzięki swojej niskiej cenie i prostocie obsługi szybko stały sie popularne wśród hobbystów elektroniki użytkowej. Dziś korzysta się z niego nie tylko w szkołach i domowych zaciszach, ale też w firmach np. w laboratorium NASA. CHIP

Więcej:raspberry pi