SI zapobiegła kradzieży 93 miliardów złotych

Opracowany przez operatora kart płatniczych system nadzoru nad transakcjami Visa Advanced Authorization (VAA) wykorzystywany jest przez 8 tysięcy instytucji finansowych w 129 krajach. Rozwiązanie rozwijane jest od 1993 roku i oparte jest na sieciach neuronowych, wzorowanych na pracy ludzkiego mózgu. Modele uczenia maszynowego analizują w czasie rzeczywistym transakcje pod kątem możliwego oszustwa. Algorytmy sprawdzają aktywność, wzorce zachowań, a także ponad 500 innych czynników, które mogą świadczyć o zagrożeniu pieniędzy klienta. A wszystko to dzieje się zaledwie w jedną milisekundę.
SI zapobiegła kradzieży 93 miliardów złotych

Dzięki temu, jak informuje Visa, liczba nieuprawnionych transakcji dokonywanych kartami tej firmy utrzymuje się na bardzo niskim poziomie nieprzekraczającym 1 promila. VAA monitoruje i ocenia transakcje w sieci płatniczej VisaNet, w której w ubiegłym roku przetworzono ponad 127 miliardów transakcji. Analiza takiej ilości danych nie byłaby możliwa gdyby nie najnowsze technologie, które pozwalają ocenić ryzyko i w ciągu ułamka sekundy podjąć decyzję o zatwierdzeniu bądź jej odrzuceniu. W razie wątpliwości, banki mogą też skontaktować się z klientem, aby dodatkowo potwierdzić przelew.

[banner slot=”text”]

Płacenie kartą, po upowszechnieniu się internetu, stało się bardzo wygodną, i jak okazuje się, także bezpieczną metodą płatności. Karty płatnicze i transakcje w internecie od samego początku były źródłem pokus dla wielu cyberprzestępców. Stąd potrzeba rozwiązań i procedur chroniących nie tylko przed kradzieżami, ale i oszustwami. Poza monitorowaniem transakcji przez SI, warto też pamiętać, że mamy do dyspozycji możliwość reklamacji (tzw. chargeback), nie tylko w przypadku niezgodności towaru z usługą, ale także jeśli doszło do kradzieży pieniędzy z konta. | CHIP

VISA zawiesza karty debetowe korzystające z kryptowalut