SI zapobiegła kradzieży 93 miliardów złotych

Fot. Visa
Sztuczna Inteligencja stosowana przez operatora kart Visa służy do ochrony pieniędzy na kontach klientów banków. Tylko w ubiegłym roku dzięki Visa Advanced Authorisation udało się zapobiec kradzieży 25 miliardów dolarów (około 93 miliardów złotych).

Opracowany przez operatora kart płatniczych system nadzoru nad transakcjami Visa Advanced Authorization (VAA) wykorzystywany jest przez 8 tysięcy instytucji finansowych w 129 krajach. Rozwiązanie rozwijane jest od 1993 roku i oparte jest na sieciach neuronowych, wzorowanych na pracy ludzkiego mózgu. Modele uczenia maszynowego analizują w czasie rzeczywistym transakcje pod kątem możliwego oszustwa. Algorytmy sprawdzają aktywność, wzorce zachowań, a także ponad 500 innych czynników, które mogą świadczyć o zagrożeniu pieniędzy klienta. A wszystko to dzieje się zaledwie w jedną milisekundę.

Dzięki temu, jak informuje Visa, liczba nieuprawnionych transakcji dokonywanych kartami tej firmy utrzymuje się na bardzo niskim poziomie nieprzekraczającym 1 promila. VAA monitoruje i ocenia transakcje w sieci płatniczej VisaNet, w której w ubiegłym roku przetworzono ponad 127 miliardów transakcji. Analiza takiej ilości danych nie byłaby możliwa gdyby nie najnowsze technologie, które pozwalają ocenić ryzyko i w ciągu ułamka sekundy podjąć decyzję o zatwierdzeniu bądź jej odrzuceniu. W razie wątpliwości, banki mogą też skontaktować się z klientem, aby dodatkowo potwierdzić przelew.

Reklama

Płacenie kartą, po upowszechnieniu się internetu, stało się bardzo wygodną, i jak okazuje się, także bezpieczną metodą płatności. Karty płatnicze i transakcje w internecie od samego początku były źródłem pokus dla wielu cyberprzestępców. Stąd potrzeba rozwiązań i procedur chroniących nie tylko przed kradzieżami, ale i oszustwami. Poza monitorowaniem transakcji przez SI, warto też pamiętać, że mamy do dyspozycji możliwość reklamacji (tzw. chargeback), nie tylko w przypadku niezgodności towaru z usługą, ale także jeśli doszło do kradzieży pieniędzy z konta. | CHIP

VISA zawiesza karty debetowe korzystające z kryptowalut

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.