SSD M.4 – nowy standard dla szybkich pamięci?

Dyski SSD M.2 są obecnie wykorzystywane do wszelkich zastosowań. Znajdziemy je w laptopach, desktopach i serwerach. Tymczasem firma Silicon Motion zademonstrowała SSD o nazwie Agylstor M.4 NVMe. Nośnik oparty jest na kontrolerze SM2270 klasy korporacyjnej korzystającym z 3 rdzeni ARM Cortex R5. Nośnik obsługuje korekcję błędów LDPC 2 KB i jest wyposażony w 16 kanałów NAND i 8 linii PCIe 3.0. Jest przy tym dość duży – ma aż 16 modułów NAND.
ssd M.4
ssd M.4

Całość wygląda trochę dziwnie… (fot. Anandtech)

SSD M.4 NVMe to właściwie dwa “sklejone ze sobą” nośniki SSD M.2 korzystające z jednego, szerszego PCB. Taka budowa to oczywiście dwa razy więcej miejsca, co pozwala na zainstalowanie 16 modułów NAND (po osiem po obu stronach), a tym samym mamy dwa razy wyższą pojemność niż w przypadku SSD M.2. Dla większej liczby modułów producent postanowił zapewnić większą przepustowość interfejsu. Stąd obecność PCIe 3.0 x8. Ale czy ma to sens? Lepszą przepustowość wkrótce i tak dostaniemy wraz z PCIe 4.0, a pojemność zapewnią składające się z coraz większej liczby warstw pamięci NAND.

Specyfikacja nośnika M.4 zaskakuje jednym – zastosowanymi kośćmi pamięci; QLC w nośniku do zadań specjalnych? (fot. Anandtech)

Nośnik M.4 nie trafi jednak do domowych czy biurowych maszyn. Producent nie ukrywa, że jego głównym celem, są na razie zastosowania specjalistyczne. Nic dziwnego – Agylstor tworzy nośniki danych m.in. dla dronów, studiów filmowych oraz zaawansowanych urządzeń IoT. Samodzielnie raczej nie wprowadzi nowego formatu do powszechnego użycia. Nie udało się to nawet Samsungowi, który w ubiegłym roku proponował standard M.3 przemianowany później na NF1. | CHIP

Więcej:NVMESSD