TEST: Huawei P30 Lite – trzeci brat

Konkurencja w tym segmencie jest bardzo zażarta, trzeba więc zaoferować użytkownikom naprawdę dobre parametry i możliwości. Huawei P30 lite ma solidną podstawę, którą jest rewolucyjny pod wieloma względami P30 Pro. Sprawdzimy, ile z topowych technologii zastosowanych w superflagowcu znalazło się też w przystępniejszej cenowo wersji i jak sprawdza się ona w codziennym użytkowaniu.
Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite

Wygląd Huawei P30 Lite: elegancki i lśniący

Na pierwszy rzut oka widać rodzinne podobieństwo. P30 Lite wygląda nowocześnie i młodzieżowo w swojej lśniącej obudowie z tworzywa. Dostępne warianty kolorystyczne to niebiesko-granatowy, biały i rzecz jasna czarny, wciąż sprzedający się najlepiej. Tak jak w przypadku Huawei P30 Pro i P30, także i w P30 Lite przedni aparat jest umieszczony w popularnym ostatnio, niewielkim wcięciu ekranu w kształcie kropli. Ramki ekranu są wąskie, z szerszą “brodą”, czyli krawędzią u dołu, a wyświetlacz zajmuje co około 82% powierzchni smartfonu.

Huawei P30 Lite - plecki

Huawei P30 Lite ma 9,4 mm grubości i waży 158 gramów, w porównaniu więc ze swoimi większymi braćmi jest wyraźnie smuklejszy i lżejszy. Szczególnie różnicę w wadze czuć bardzo dokładnie podczas noszenia i używania smartfonu. Boki obudowy są przyjemnie zaokrąglone, sprawiając że telefon dobrze układa się w dłoni, bez żadnych wbijających się krawędzi. Jakość wykonania jest bardzo wysoka. Chociaż choćby ze względu na użyte materiały nie może się równać z P30 Pro, ogólne wrażenie jest bardzo dobre, stawiając P30 Lite wśród najlepszych urządzeń swojej klasy cenowej.

Czytnik odcisków palców wykorzystuje tradycyjny sensor pojemnościowy umieszczony na tylnej ściance obudowy. Ta oczywista oszczędność ma swoje dobre strony: o ile czytniki umieszczane pod ekranem wciąż jeszcze pozostają technologiczną nowinką której działanie bywa mocno niepewne, o tyle czytniki pojemnościowe są doskonale sprawdzone, a Huawei od zawsze był mistrzem tej technologii. Dlatego fakt, że w naszych testach czujnik P30 Lite działał perfekcyjnie, bijąc na głowę szybkością i pewnością wszystkie czytniki obecnych flagowców jest co prawda nieco ironiczny, ale oczekiwany. Dodatkowym plusem zastosowania czujnika pojemnościowego jest możliwość wykorzystania go jak o dodatkowego elementu sterującego. Oprogramowanie Huawei pozwala za pomocą gestów na czytniku sterować aparatem, odbierać połączenia czy wyłączać budzik.

Huawei P30 Lite - aparat fotograficzny i czytnik

 

Ekran w Huawei P30 Lite: LCD zamiast OLED? Nie ma sprawy.

Mimo zastosowania panelu LCD a nie OLED, wyświetlacz P30 Lite jest świetny. Matryca o przekątnej 6,1″ ma rozdzielczość FHD+, wyświetlając doskonale ostry obraz, który jest dobrze widoczny nawet w mocnym słońcu. W cyfrach wygląda to tak: rozdzielczość 2312×1080 pikseli (gęstość 416 ppi) i maksymalna jasność na naprawdę wysokim poziomie 525 cd/m ². kontrast szachownicowy zmierzony w naszym laboratorium wynosi 176:1 odpowiada za nasze subiektywne wrażenie pięknego obrazu o wysokim kontraście. Dla porównania – P30 Pro uzyskał w tym samym teście wynik “tylko” 169:1.
Fani materiałów wideo HDR powinni być zadowoleni z P30 Lite, ponieważ jego matryca jest w stanie wyświetlić 98% przestrzeni barwnej DCI P3, oraz 139% przestrzeni RGB. W skrócie – kolory są piękne i mocne.

Aparat fotograficzny: najlepszy pod słońcem

Huawei wyposażył P30 Lite w trzy tylne aparaty fotograficzne. Zestaw składa się z 48-megapikselowego aparatu głównego, szerokątnego aparatu z matrycą 8 megapikseli oraz pomocniczego aparatu służącego do detekcji głębi wspomagającego tworzenie efektu bokeh, o rozdzielczości 2 Mpix. Obiektyw szerokokątny ma pole widzenia 120 stopni i dobrze nadaje się do zdjęć krajobrazowych oraz fotografowania grup – z zastrzeżeniem, że osoby na krawędzi kadru mogą wyglądać nienaturalnie na skutek działania zniekształceń geometrycznych i przeciwdziałającym im algorytmom korekcyjnym. Największy brak w porównaniu do “starszych braci”? Oczywiście nieobecność sprzętowego obiektywu tele. Zamiast niego do dyspozycji użytkownika jest dwukrotny zoom cyfrowy. Ten dzięki bardzo dopracowanym algorytmom Huawei wyciągającym dane z ogromnej, mającej 48 milionów pikseli matrycy sprawdza się naprawdę dobrze. Jednak porównując wykonane nim zdjęcia ze zdjęciami zrobionymi z użyciem sprzętowego obiektywu x2 nie sposób nie zauważyć różnicy.
Użytkownicy mają do dyspozycji możliwość kręcenia materiałów wideo w rozdzielczości FullHD z szybkością do 60 fps. Dostępna jest także funkcja super slow motion, spowalniająca czas o 16x dzięki nagrywaniu materiału z szybkością 120 klatek na sekundę.

Huawei P30 Lite - aparat fotograficzny

Podobnie jak w P30 Pro i P30, także w P30 Lite dostępne są tryby portretowy i nocny. A jak to wszystko działa w praktyce?
Tak długo, jak długo dysponujemy dobrym światłem, zdjęcia wychodzą bardzo dobre. Tak dobre, że pod względem szczegółowości, ostrości czy kontrastu mogą konkurować z fotografiami zrobionymi P30 Pro – najlepszym aparatem wśród smartfonów. Jeśli światła jest mniej, na zdjęciach zaczyna być widoczne agresywne działanie filtrów odszumiających. Są wolne od szumów, ale niektóre elementy stają się rozmyte i tracą wyraziste kształty. To oczywiście kwestia gustu, ale wolelibyśmy żeby filtry działały mniej agresywnie, zostawiając nieco szumu, ale też oszczędzając więcej detali.

Podobały nam się selfie zrobione mającym 24 megapiksele aparatem przednim. Także i je można porównać do tych wykonywanych aparatem przednim P30 Pro (32 Mpix), choć są odrobinę zbyt jaskrawe i ustępując tamtym ostrością. Podobnie jak u “starszych braci” aparat przedni P30 Lite nie ma autofokusu, więc robiąc zdjęcia trzeba pilnować, żeby znaleźć się w strefie ostrości, co na szczęście nie jest trudne. Dobrze wypada programowy efekt bokeh. Na zdjęciach postać na pierwszym planie jest oddzielona od tła skutecznie, bez większych pomyłek.

Wydajność, bateria i wyposażanie smartfonu Huawei P30 Lite

Mimo, że w P30 Lite nie znajdziemy Kirina 980, tylko jego nieco słabszego brata, Kirina 710 (architektura 4+4 rdzenie, maksymalna częstotliwość taktowania 2200 MHz), nasze testy laboratoryjne potwierdziły, że smartfonowi zdecydowanie nie brakuje mocy. Urządzeniem zarządza system Android 9 (Pie) z nakładką EMUI 9.0.1. Dzięki obecności na pokładzie 4 GB pamięci RAM przełączanie zadań jest szybkie i płynne. Nie mieliśmy w trakcie testów przypadków zacinania się lub zawieszenia interfejsu lub aplikacji. Różnicę w surowej mocy obliczeniowej widać w teście renderowania testowego pliku PDF: P30 Lite zrobił to w 13 sekund, a więc zajęło mu to 6 sekund więcej, niż P30 Pro.

Huawei P30 Lite - gniazdo usb i jack

Bateria o pojemności 3340 mAh zapewnia około 10 godzin ciągłej pracy podczas przeglądania stron WWW, co odzwierciedla nasz test wykorzystujący automatycznie przeładowujące się i przewijające strony. podobny wynik daje test zapętlonego wideo. Ponowne naładowanie baterii przy pomocy dołączonej ładowarki o mocy 10 Watów zajmuje około dwóch godzin, a jak wykazał nasz test w ciągu pół godziny możemy liczyć na naładowanie ok. 36% baterii.

P30 Lite wyposażony jest w łączność bezprzewodową WiFi standardu 802.11AC, Bluetooth 5 i LTE do 400 Mbit/s (download). Na pokładzie jest chip NFC który można wykorzystać do płatności bezprzewodowych, a wbudowana pamięć masowa ma 128 GB pojemności, z czego dla użytkownika po restarcie systemu dostępne jest 108 GB. Dzięki gniazdu kart microSD możliwe jest rozszerzenie dostępnej pamięci o dodatkowe 512 GB. Wykorzystanie karty pamięci uniemożliwia jednak użycie drugiej karty SIM, ponieważ tak jak większość urządzeń dostępnych dziś na rynku P30 Lite jest wyposażony w system Hybrid dual-SIM. Jeśli jednak zdecydujemy się zrezygnować z dodatkowej pamięci i używać dwóch kart SIM, plusem jest, że obydwie będą mogły korzystać z modemu LTE.

Jak przystało na smartfon z 2019 roku, z flagowej rodziny drugiego na świecie producenta producenta, P30 Lite jest wyposażony w złącze USB-C. Niestety, tak jak w przypadku innych telefonów ze średniej półki, także i tu nie znajdziemy uszczelnień pozwalających na certyfikację wodoodporności. Cóż, za to jest złącze audio mini-jack! | CHIP