TEST: Wielofunkcyjna, tania drukarka laserowa Lexmark MB2236adw

MB2236adw to niewielka drukarka, która, co warto podkreślić, jest jednym z najwęższych tego typu urządzeń, będących obecnie w sprzedaży. Jej wymiary wynoszą 35,2 x 41,5 x 36 cm, ale musimy wziąć pod uwagę, że urządzenie wymaga wolnej przestrzeni, zapewniającej prawidłową wentylację. Drukarka powinna mieć 20-25 cm „oddechu” po bokach i z tyłu obudowy.
TEST: Wielofunkcyjna, tania drukarka laserowa Lexmark MB2236adw

[banner slot=”text”]

Kto drukuje dużo, tego zaskoczy skromna pojemność podajnika. Można do niego włożyć maksymalnie 250 kartek w formacie od A6 do A4. Mniejsze nośniki oraz koperty również są obsługiwane, ale musimy podawać je ręcznie. Szkoda, że wzorem większych drukarek, ręczny pojemnik nie pozwala na włożenie większej ilości np. papieru firmowego, choćby po to, by wydrukować korespondencję seryjną. Podajnik przyjmuje bowiem tylko pojedyncze kartki.

Lexmarka MB2236adw
Dużym plusem Lexmarka jest automatyczny podajnik papieru do modułu kopiującego (fot. Lexmark)

Nad częścią drukującą znalazł się moduł skanera unoszony na samoblokującym się zawiasie. Dzięki temu rozwiązaniu można go szybko podnieść i nie trzeba trzymać ręką, wymieniając skanowane dokumenty. Podobne rozwiązanie kryje też pokrywa tacy skanera, która po otworzeniu nie opada.

Lexmarka MB2236adw
Moduł skanująco-kopiujący umieszczony jest na samoblokującym zawiasie co ułatwia dostęp do wydruków (fot. CHIP)

W tym skromnym urządzeniu kryje się jedno bardzo wygodne rozwiązanie. Otóż na pokrywie skanera umieszczony został  50-stronicowy podajnik ADF, umożliwiający szybkie i wygodne automatyczne skanowanie dokumentów. Równie wygodnym pomysłem jest panel sterowania, który można postawić w pozycji 90° lub pochylić.  Niby nic wielkiego, a znacząco ułatwia życie. Dwuwierszowy wyświetlacz, klawiatura numeryczna i kilka przycisków funkcyjnych oraz nawigacyjnych wystarcza, żeby dostać się do większości funkcji.

Lexmarka MB2236adw
Wygodny panel sterownia w drukarce za mniej niż 600 zł zaskakuje i daje dostęp do modułu kopiującego, faksu oraz zaawansowanych ustawień (fot. CHIP)

To czego na pierwszy rzut oka nie widać to interfejsy. Z tyłu Lexmarka umieszczono gniazda telefoniczne, USB i port Ethernet 10/100Base RJ-45. Drukarka ma również w standardzie wbudowany moduł łączności bezprzewodowej 802.11 b/g/n.

Cztery tryby pracy drukarki Lexmark MB2236adw

Drukowanie: Od strony technicznej moduł drukujący pracuje z maksymalną rozdzielczością 600 x 600 dpi i drukuje z szybkością 34 stron na minutę (przy druku jednostronnym). Czas oczekiwania na pierwszą stronę wynosi 8,3 sekundy. Za to w menu można uruchomić funkcję drukowania dwustronnego.

Skanowanie: Niestety – apetyt rośnie w miarę jedzenia… – automatyczne skanowanie jest tylko jednostronne. W czerni i bieli Lexmark ma wydajność do 23-24 stron na minutę i zrobienie porządku z fakturami, umowami itp. trwa tylko chwilę. W kolorze szybkość spada co prawda do 7-8 stron, ale nadal robienie PDF-ów wysyłanych na maila sprowadza się tylko do naciśnięcia kilku przycisków.

Skaner działa z podobną rozdzielczością co drukarka, czyli 600 dpi. Nie jest to może mało, kiedy wykorzystywany jest do operacji kopiowania, ale do skanowania grafik, przydałaby się choćby dwa razy większa rozdzielczość. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że to sprzęt biurowy, a nie urządzenie do studia DTP.

[banner slot=”text”]

Kopiowanie: Wystarczy nacisnąć największy przycisk (Play) na panelu sterowania i już mamy kopię. Jeśli potrzebujemy dokonać modyfikacji ustawień musimy wejść w menu kopiowania.

Fax: Domknięciem biurowych funkcji Lexmarka jest funkcja wysyłania i odbierania faksów przy użyciu wbudowanego analogowego faksu. Żeby z tej możliwości skorzystać trzeba podłączyć Lexmark MB2236adw do linii telefonicznej.

Z punktu widzenia faksu istotna jest też możliwość podania adresu serwera czasu rzeczywistego, który będzie pojawiał się na raporcie faksu. Takie rozwiązanie gwarantuje ciągły dostęp do dobrego wzorca czasu.

Na następnej stronie piszemy o funkcjach i kosztach eksploatacji drukarki Lexmark MB2236adw.

[banner slot=”text”]

Funkcje ukryte w sterowniku

Trzeba przyznać, że Lexmark w tak niepozornym produkcie dał użytkownikom dostęp do bardzo wielu przydatnych funkcji, w tym kilku o zdecydowanie biznesowym rodowodzie.

Po pierwsze już na starcie możemy wybrać przygotowane przez producenta ustawienia Eco-Print. Składa się na nie druk dwustronny oraz umieszczanie 2 stron na jednej kartce A4 itp. Od czasu do czasu przydatne mogą się okazać też tryby drukowania broszury czy plakatu.

Funkcja automatycznego druku dwustronnego pozwoli zaoszczędzić papier (graf. CHIP)

W pracy biurowej przyda się również możliwość układania w odpowiedniej kolejności wielostronicowych publikacji i oddzielanie wydrukowanych jednocześnie różnych za pomocą pustej kartki. A ofertom lub wydrukom próbnym można automatycznie dodać znak wodny.

Lexmarka MB2236adw
Sterownik drukarki daje dostęp do różnych przydatnych funkcji takich, jak druk broszur, plakatów czy nadrukowywanie znaków wodnych (graf. CHIP)

Jednak najciekawsze są możliwości związane z bezpieczeństwem. Za pomocą webowego panelu sterowania możemy zdefiniować grupy użytkowników, nadać im uprawnienia dostępu do poszczególnych funkcji urządzenia. Przykładowo pracownicy (albo dzieci) mogą mieć zablokowany dostęp do kopiowania, zdalnego skanowania i przede wszystkim nie będą mogli modyfikować ustawień.

Lexmarka MB2236adw
Wbudowany w drukarkę serwer internetowy daje dostęp do bardzo zaawansowanych opcji konfiguracji, z których najciekawsze jest przyznawanie uprawnień poszczególnym użytkownikom (graf. CHIP)

Przydatna jest także opcja drukowania z zatrzymaniem. Druki mogą być: poufne, zarezerwowane, wielokrotne lub kontrolne. W przypadku wydruku poufnego, odebranie go wymaga podania ustalonego hasła. Opcja „Wydruk kontrolny” służy z kolei do sprawdzenia, czy wydruk jest zgodny z założeniami i dopiero po potwierdzeniu uruchamia cały proces. „Wydruk zarezerwowany” i „Druk wielokrotny” działają podobnie i zapisują wysłany do drukarki dokument w pamięci, do jego późniejszego wykorzystania. Można w ten sposób zapisać np. wzór jakiegoś formularza, który pracownicy będą drukować dopiero po podejściu do Lexmarka.

Druk bezprzewodowy

Wbudowane Wi-Fi nie tylko pozwala na łatwe podłączenie urządzenia wielofunkcyjnego do domowej czy firmowej sieci. Jest to również metoda na drukowanie dokumentów bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Lexmark współpracuje z różnymi aplikacjami takimi jak: Lexmark Mobile Print, Mopria, Apple AirPrint czy Google Cloud Print. Najwięcej możliwości oferuje, jak się można domyśleć, firmowa aplikacja Lexmarka. Z jej poziomu możemy nie tylko drukować, ale też korzystać ze skanera.

Koszty eksploatacji

Lexmark MB2236adw w chwili pisania tego artykułu kosztował 559 zł. Trzeba przyznać, że to bardzo atrakcyjna cena. Jednak trzeba mieć świadomość, że trafia ona do nas w konfiguracji „na start”, z tonerem wystarczającym zaledwie na wydrukowanie 700 stron A4 o 5% pokryciu (norma ISO/IEC 19752). O bęben nie musimy się martwić, bo zastosowano tutaj standardowe rozwiązanie o szacowanej żywotności 12 000 stron.

Co dalej? Do wyboru mamy dwie możliwości: albo kupujemy ekologiczny toner w zwrotnym kartridżu, albo w opakowaniu bezzwrotnym. To pierwsze rozwiązanie jest tańsze. Toner w wersji na 6000 stron kosztuje ok. 655 zł; na 3000 stron – ok. 330 zł , a na 1500 storn – ok. 180 zł. Za bęben trzeba zapłacić ok. 330 zł.

Przekłada się to na łączny koszt wydruku strony na poziomie 11-12 groszy w zależności od tego jakiej pojemności toner będziemy kupować. Jeśli uwzględnimy koszt eksploatacji bębna będzie to ok. 13-14 groszy. Oznacza to, że wydrukowanie ryzy papieru (500 stron) będzie nas kosztować ok. 65-70 zł.

DANE TECHNICZNE:
Technologia drukulaserowa
Obsługiwany typ nośnikapapier zwykły, koperty
Obsługiwany format nośnikaA4, A5, A6, B5, B6, Letter, inne
Podajnik papieru150 arkuszy + pojedyncze strony
z ręcznego podajnika
Szybkość druku34 str./min
Maksymalna rozdzielczość druku600 x 600 dpi
Szybkość kopiowania23-25 str./min (mono); 7-8 str./min. (kolor)
Technika skanowaniaCIS
Rozdzielczość skanowania600 x 600 dpi
Maksymalny format skanuA4
Miesięczne maks. obciążenie30 000 str./miesiąc
Gramatura papieruod 60 do 105 g/m2
Funkcja faksutak
Druk dwustronny (dupleks)automatyczny
InterfejsyUSB, LAN, AirPrint (i inne), RJ-11
Moc nominalnamaks. 1250 W, średnio 670 W,
stan spoczynku 0,5-20 W
Wymiary (szer. x wys. x gł.)352x415x360 mm
Masa10 kg

Podsumowanie

Muszę przyznać, że możliwości Lexmarka MB2236adw w stosunku do ceny zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenia to nie do końca jasne niektóre objaśnienia zawarte w instrukcji, liczącej ponad 160 stron. Ja akurat nie mogłem poradzić sobie z blokadą dostępu do panelu sterującego na drukarce. Rozwiązanie, na które wpadłem metodą prób i błędów, okazało się banalne: oprócz autoryzacji typu: nazwa użytkownika/hasło trzeba było ustawić autoryzację z użyciem kodu PIN. | CHIP