TSMC rozwija proces technologiczny 2 nm

Taiwańskie przedsiębiorstwo jest aktualnie liderem producentów jeśli chodzi o badania nad kolejnymi etapami produkcji układów elektronicznych. Już teraz firma ogłosiła zakończenie prac badawczych nad litografią 5 nm. Plany TSMC, zakładają aby badać teraz kolejno proces 3 nm i 2 nm. Prace nad tymi technologiami TSMC prowadzi w swoim nowym parku badawczo-rozwojowym Hsinchu na Tajwanie.
TSMC Factory

TSMC w styczniu ruszyło z budową nowej fabryki, w której będą powstawać układy wykonane w technologii FinFET 5nm (fot. TSMC).

Zdaniem chińskich mediów, tajwańska firma rozpoczyna właśnie prace prace badawczo-rozwojowe nad procesem 2 nm i to na tej technologii właśnie skupia się TSMC. Na tę chwilę wiadomo też, że układy 3 nm mają pojawić się w 2022 roku.

Nowe procesory TSMC 2 nm mogą pojawić się za wiele lat. Rozpoczęcie procesu badawczego to dopiero początek. Natomiast układy 5 nm są już blisko (fot. Wccftech)

Nadchodzący proces technologiczny 5 nm ma korzystać z technologii EUV (Extreme Ultra Violet), którą TSMC wykorzystuje także do produkcji w 7 nm. Technologia ta umożliwia produkcję tak drobnych elementów, ponieważ polega na stosowaniu fali światła o stałej długości (13,5 nm) zamiast lasera. Proces produkcji 5 nm ma bazować na ulepszonej wersji tej technologii.

Zmniejszanie procesu technologicznego to poważne wyzwanie nawet dla takich firm jak TSMC. Jeżeli układy 5 nm rzeczywiście pojawią się jeszcze w 2020 roku, to aktualna litografia TSMC 7 nm może okazać się niezwykle krótko “żyjącą” na rynku. | CHIP

Więcej:7 nmtsmc