Twitch zablokował konto 12-letniego zawodowego gracza Fortnite

Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie spór pomiędzy innym zawodnikiem FaZe Clanu, Turnerem Tfue Tenneyem, który zgłosił pozew przeciwko organizacji. Zdaniem Tfue, zespół w kontrakcie zawarł niedozwolone klauzule. Zwłaszcza chodziło o 80-procentową prowizję jaką FaZe pobiera od każdego kontraktu sponsorskiego poszczególnych zawodników.
Twitch zablokował konto 12-letniego zawodowego gracza Fortnite

W pozwie jest też mowa o H1ghSky1 – zdaniem Tenneya, w momencie podpisywania kontraktu gracz miał 11 lat. Tfue rozwija, że zawodnik i jego rodzice byli nakłaniani przez władze klubu do ukrywania prawdziwego wieku Patricka (tak ma na imię młody specjalista od “Fortnite’a”). H1ghSky1 podpisał kontrakt z FaZe Clanem w marcu, jednak z postów publikowanych przez jego rodziców w mediach społecznościowych wynika, że miesiąc później skończył zaledwie 12 lat. Tymczasem, według regulaminów, zarówno turniejów “Fortnite”, jak i serwisu “Twitch”, w którym od czerwca ubiegłego roku Patrick prowadził kanał, minimalny wiek wynosi 13 lat. W efekcie, konto z prawie pół miliona subskrybentów zostało zawieszone. Problem ma również Epic Games, czyli organizator rozgrywek, w których H1ghSky1 wygrał 5,5 tysiąca dolarów.

Karta 12-letniego zawodnika (graf. Esportsearnings)

E-sport i transmisje w internecie już dawno przestały być niszowym zajęciem. Zawodnicy od najmłodszych lat trenują, aby jak najszybciej zdobyć doświadczenie. Tymczasem w przeciwieństwie do tradycyjnych dyscyplin sportowych, gry komputerowe mają ograniczenia wiekowe, które, jak widać, mogą stanowić przeszkodę w rozwoju młodych talentów. | CHIP

Więcej:e-sport