Twitch zablokował konto 12-letniego zawodowego gracza Fortnite

Fot. FaZe Clan
Amerykański zespół e-sportowy FaZe Clan w marcu podpisał kontrakt z 11-letnim wówczas zawodnikiem "Fortnite". Po ujawnieniu informacji o prawdziwym wieku H1ghSky1, serwis Twitch zawiesił konto, na którym gracz prowadził transmisje. Profil miał prawie pół miliona subskrybentów.

Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie spór pomiędzy innym zawodnikiem FaZe Clanu, Turnerem Tfue Tenneyem, który zgłosił pozew przeciwko organizacji. Zdaniem Tfue, zespół w kontrakcie zawarł niedozwolone klauzule. Zwłaszcza chodziło o 80-procentową prowizję jaką FaZe pobiera od każdego kontraktu sponsorskiego poszczególnych zawodników.

W pozwie jest też mowa o H1ghSky1 – zdaniem Tenneya, w momencie podpisywania kontraktu gracz miał 11 lat. Tfue rozwija, że zawodnik i jego rodzice byli nakłaniani przez władze klubu do ukrywania prawdziwego wieku Patricka (tak ma na imię młody specjalista od „Fortnite’a”). H1ghSky1 podpisał kontrakt z FaZe Clanem w marcu, jednak z postów publikowanych przez jego rodziców w mediach społecznościowych wynika, że miesiąc później skończył zaledwie 12 lat. Tymczasem, według regulaminów, zarówno turniejów „Fortnite”, jak i serwisu „Twitch”, w którym od czerwca ubiegłego roku Patrick prowadził kanał, minimalny wiek wynosi 13 lat. W efekcie, konto z prawie pół miliona subskrybentów zostało zawieszone. Problem ma również Epic Games, czyli organizator rozgrywek, w których H1ghSky1 wygrał 5,5 tysiąca dolarów.

Karta 12-letniego zawodnika (graf. Esportsearnings)

E-sport i transmisje w internecie już dawno przestały być niszowym zajęciem. Zawodnicy od najmłodszych lat trenują, aby jak najszybciej zdobyć doświadczenie. Tymczasem w przeciwieństwie do tradycyjnych dyscyplin sportowych, gry komputerowe mają ograniczenia wiekowe, które, jak widać, mogą stanowić przeszkodę w rozwoju młodych talentów. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.