ocenzurowany hitler w wolfenstein

Wolfenstein: Youngblood nie zostanie ocenzurowany w Niemczech

Fot. Bethesda
Bethesda poinformowała, że niemieccy gracze, podobnie jak ich zachodni koledzy, zobaczą w "Wolfenstein: Youngblood" i "Wolfenstein: Cyberpilot" nazistowskie symbole. To skutek zmiany prawa w Niemczech.

W ubiegłym roku niemiecki rząd zezwolił na dopuszczanie do obrotu gier przedstawiających swastyki, krzyże żelazne i inne nazistowskie symbole. Organizacja Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle (USK) oznaczyła nadchodzące gry Bethesdy z uniwersum „Wolfensteina” czerwonym znakiem. To znaczy, że zakupu mogą dokonać tylko osoby powyżej 18 roku życia. Wcześniej amerykański producent musiał przygotowywać specjalne wersje gry przeznaczoną na rynek niemiecki, w których ocenzurowano sceny i grafiki.

Co ciekawe, Niemcy zaostrzyli prawo po pojawieniu się kultowego już FPS-a, czyli „Wolfenstein 3D” w 1993 roku. Wtedy niemieckie władze wprowadziły restrykcyjne przepisy zabraniające wykorzystywania m.in. w grach wideo nazistowskich symboli. I nie miał znaczenia fakt, że naziści byli przedstawiani jako ci źli. Z tego powodu w kontynuacji przygód Williama Blazkowicza, czyli grach „Wolfenstein: Old Blood” i „Wolfenstein: The New Colossus„, zamiast swastyk, symboli SS i Wermachtu, gracze z Niemiec widzieli trójkąty i stylizowane logo Wolfensteina. Z kolei Hitlerowi… zgolono wąsy.

Podczas targów E3 Bethesda zapowiedziała premiery swoich dwóch nowych gier „Wolfenstein: Youngblood” i „Wolfenstein: Cyberpilot”. Oba tytuły pojawią się w sprzedaży 26 lipca i przeniosą nas do alternatywnej rzeczywistości, w której to Niemcy wygrali II Wojnę Światową. W „Wolfenstein: Youngblood” wcielimy się w bliźniaczki, córki BJ Blazkowicza. W grze pojawi się tryb kooperacji. Z kolei „Wolfenstein: Cyberpilot” to przygoda, która umożliwi posiadaczom gogli VR pokierowanie skradzionym niemieckim mechem. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.