YouTube usuwa filmy historyczne o nazizmie

We wspomnianym wpisie na blogu, administracja YouTube’a zapewniała, że nie wszystkie treści będą cenzurowane. Ograniczenia miały nie dotyczyć twórców, którzy do kontrowersyjnych materiałów dołączali krytyczny komentarz i prezentowali relacje z bieżących wydarzeń. Najwyraźniej jednak algorytmy Google nie są w stanie rozpoznać kontekstu i zablokowały także programy edukacyjne, wykorzystywane m.in. na lekcjach historii.
YouTube usuwa filmy historyczne o nazizmie

YouTube zablokował kanały historyczne poświęcone II Wojnie Światowej (graf. CHIP)

Niektórzy nauczyciele odzyskali już dostęp do swoich kont, jednak ci, którzy nie zgłosili sprawy administracji serwisu, mogą wkrótce na zawsze utracić dostęp do opublikowanych przez siebie materiałów. Poszkodowani podkreślają, że rozumieją, co YouTube chciał osiągnąć i zdają sobie sprawę, że publikowane przez nich materiały historyczne są ogladane także przez przedstawicieli skrajnej prawicy. Zwracają jednak uwagę, że serwis przesadził i konieczne jest bardziej elastyczne podejście do sprawy.

Zamieszanie spowodowały zapewne algorytmy automatycznie oznaczające treści, które w tej chwili nie są w stanie rozpoznać kontekstu, w jakim dane nagranie jest prezentowane. W efekcie, administracja YouTube’a musi ręcznie poprawiać działania sztucznej (i to bardzo, jak widać na powyższym przykładzie) inteligencji. Ta sytuacja pokazuje jak bardzo realne są obawy, dotyczące możliwości ograniczenia wolności słowa, jakie wskazywałem przy okazji tzw. “ACTA 2”, czyli uchwalonej w maju dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Jak widać, zbytnie zawierzenie SI może doprowadzić w efekcie do niezamierzonej cenzury treści, które powinny pozostać dostępne dla przyszłych pokoleń. | CHIP

Więcej:YouTube