7 technowinek, na które możecie trafić podczas Igrzysk w Tokio

Zazwyczaj tak dużym wydarzeniom towarzyszy huczne otwarcie ze sztucznymi ogniami w roli głównej. W Tokio fajerwerki zastąpi coś bardziej spektakularnego. Japońska firma ALE Co. na otwarcie 46 Letnich Igrzysk Olimpijskich przygotuje pokaz… sztucznych meteorów. Będzie to możliwe dzięki dwóm mikrosatelitom wystrzelonym na niską orbitę okołoziemską. Podczas ceremonii zostanie uwolnionych 400 małych kulek, które spłoną w atmosferze, tworząc efekt podobny do tego, jaki czasem widać na niebie.
tokio
tokio

1. Pokaz sztucznych meteorów.

Nowoczesny, technologiczny pomysł na otwarcie przyszłorocznych Igrzysk (fot. ALE)

2. Medale z elektrośmieci.

Zawodnicy z całego świata od 24 lipca do 9 sierpnia przyszłego roku powalczą o miejsca i medale. Te ostatnie wykonane będą z elektrośmieci, co ma uwrażliwić widzów na ochronę środowiska, potrzebę segregowania i poprawnej utylizacji odpadów. Medale powstaną ze srebra, złota i brązu, odzyskanych z 47,5 tysiąca ton śmieci, w tym 5 milionów starych telefonów.

3. Transmisje zawodów w 8K.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą pierwszymi transmitowanymi w rozdzielczości 8K. W grudniu ubiegłego roku japońska telewizja publiczna NHK 1 uruchomiła kanał BS8K, na którym można oglądać filmy i programy w 8K.

https://www.chip.pl/2018/12/w-japonii-powstala-pierwsza-telewizja-nadajaca-w-8k/

4. Szybki tłumacz VoiceTra.

Aplikacja mobilna VoiceTra pozwoli przetłumaczyć na bieżąco zdania z 31 języków. Co ważne, wśród nich znajduje się również polski. Zatem jeśli wybieracie się na Igrzyska Olimpijskie do Japonii, warto zainstalować w smartfonie ten program.

5. Ochrona przed cyberatakami.

Tak duże wydarzenie jest potencjalną okazją również dla cyberprzestępców. Przekonali się o tym organizatorzy Zimowych Igrzysk w Korei Południowej w 2018 roku, kiedy w czasie otwarcia hakerzy przejęli kontrolę nad siecią w Pjongczangu, dzięki czemu udało im się zablokować stronę Igrzysk. Aby ten scenariusz nie powtórzył się w 2020, japońskie Ministerstwo Obrony stworzyło specjalne złośliwe oprogramowanie, które może zostać użyte przeciwko cybernapastnikom.

6. Autonomiczne taksówki.

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku władze Japonii uruchomiły superszybkie pociągi shinkansen. To bardzo ułatwiło przemieszczanie się pomiędzy wioskami olimpijskimi, hotelami i stadionami. A podczas nadchodzących Igrzysk ludzie będą mogli podróżować autonomicznymi taksówkami, które dowiozą ich w konkretne miejsce po zamówieniu przejazdu za pomocą aplikacji w smartfonie.

7. Tokio 2020 i łączność 5G.

Kibice i sportowcy będą chcieli skorzystać ze telefonów chociażby do znalezienia drogi, czy np. do wspomnianych wcześniej automatycznych tłumaczeń. Zwykle podczas dużych wydarzeń, gdzie na niewielkiej przestrzeni jest mnóstwo urządzeń, są problemy z siecią komórkową. Dzięki współpracy Nokii i japońskiego operatora DoCoMo w Tokio zostanie uruchomiona sieć 5G, która powinna poprawić jakość połączeń i mobilnego transferu danych. Dodatkowo Igrzyska to świetna okazja do przetestowania tej technologii. Organizatorzy spodziewają się latem przyszłego roku pół miliona gości obserwujących sportowe święto. | CHIP