Alan Turing na banknocie 50-funtowym

Alan Turing zostanie przedstawiony na nowym banknocie o nominale 50 funtów, ogłosił Bank Anglii. Na banknocie pojawi się także cytat z tego uczonego: „To tylko przedsmak tego, co nadejdzie i cień tego, co będzie”. Pokazany zostanie również fragment obliczeń z jednej z jego prac.
Alan Turing na banknocie 50-funtowym

Alan Turing (1912-1954) był jednym z najwybitniejszych matematyków w XX w. Jest uznawany za jednego z twórców informatyki, a jego prace mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju sztucznej inteligencji. To właśnie Alan Turing zaproponował w 1950 r. sposób określania zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym, co ma dowodzić opanowania przez nią umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Dziś test sprawdzający tę zdolność nazywany jest testem Turinga. W 2014 r. podczas eksperymentu zorganizowanego przez Uniwersytet w Reading pierwszy superkomputer oszukał ludzi i przeszedł test Turinga, udając 13-letniego Eugene’a Goostmana. Więcej informacji o tym eksperymencie znajdziecie tutaj. 

Podczas II wojny światowej pracował w ośrodku kryptologicznym brytyjskiego wywiadu w Bletchley Park, zajmując się łamaniem niemieckich szyfrów. Zaprojektował wówczas tzw. bombę Turinga, urządzenie do łamania kodu Enigmy. W 1952 r.  genialny uczony został skazany za „obrazę moralności publicznej” (homoseksualizm). Aby uniknąć więzienia, zdecydował się na terapię hormonalną. Zmarł w 1954 r. w wyniku zatrucia cyjankiem.

A na naszym krajowym podwórku pojawił się inny pomysł. Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował emisję polskiego banknotu o wartości 800 zł. Pojawić miałaby się na nim Maria Konopnicka. Dlaczego akurat ta autorka na banknocie o, przyznajcie sami egzotycznym nominale? Ponieważ miała ośmioro dzieci.