Alan Turing na banknocie 50-funtowym

Alan Turing zostanie przedstawiony na nowym banknocie o nominale 50 funtów, ogłosił Bank Anglii. Na banknocie pojawi się także cytat z tego uczonego: „To tylko przedsmak tego, co nadejdzie i cień tego, co będzie”. Pokazany zostanie również fragment obliczeń z jednej z jego prac.

Alan Turing (1912-1954) był jednym z najwybitniejszych matematyków w XX w. Jest uznawany za jednego z twórców informatyki, a jego prace mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju sztucznej inteligencji. To właśnie Alan Turing zaproponował w 1950 r. sposób określania zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym, co ma dowodzić opanowania przez nią umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Dziś test sprawdzający tę zdolność nazywany jest testem Turinga. W 2014 r. podczas eksperymentu zorganizowanego przez Uniwersytet w Reading pierwszy superkomputer oszukał ludzi i przeszedł test Turinga, udając 13-letniego Eugene’a Goostmana. Więcej informacji o tym eksperymencie znajdziecie tutaj. 

Podczas II wojny światowej pracował w ośrodku kryptologicznym brytyjskiego wywiadu w Bletchley Park, zajmując się łamaniem niemieckich szyfrów. Zaprojektował wówczas tzw. bombę Turinga, urządzenie do łamania kodu Enigmy. W 1952 r.  genialny uczony został skazany za „obrazę moralności publicznej” (homoseksualizm). Aby uniknąć więzienia, zdecydował się na terapię hormonalną. Zmarł w 1954 r. w wyniku zatrucia cyjankiem.

A na naszym krajowym podwórku pojawił się inny pomysł. Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował emisję polskiego banknotu o wartości 800 zł. Pojawić miałaby się na nim Maria Konopnicka. Dlaczego akurat ta autorka na banknocie o, przyznajcie sami egzotycznym nominale? Ponieważ miała ośmioro dzieci.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.