Apple A14 powstanie w procesie 5 nm

W tym roku Apple oczywiście pokaże nowe smartfony, a przy okazji nowy SoC Apple A13. Ten nie będzie jednak prawdopodobnie wielkim usprawnieniem względem poprzednika, przynajmniej jeśli porównamy go z szykowanym na 2020 rok układem A14. Powstanie on bowiem w procesie technologicznym 5 nm.
5 nm
5 nm

TSMC, wykonawca układów m.in. dla Apple, potwierdził, że produkcja masowa układów 5 nm może ruszyć w pierwszej połowie 2020 r. Apple tradycyjnie ma premierę swoich nowych iPhone’ów we wrześniu. Biorąc pod uwagę cykl produkcyjny, można założyć, że będzie odbiorcą układów 5 nm tworzonych przez TSMC. Jak podaje Digitimes, TSMC złożyło oświadczenie na spotkaniu akcjonariuszy, w którym czytamy m.in:

Ze względu na duży popyt na rozwiązania związane z 5G od niektórych głównych klientów (…) TSMC planuje zainwestować więcej, aby dalej rozwijać swoją zdolność produkcyjną 7nm i zwiększyć możliwości dla nowszego procesu 5nm. 

5 nm
Wciąż nie ma pewności jak będzie wyglądał nowy, tegoroczny iPhone (fot. GSMArena)

Kolejne, jeszcze nowocześniejsze procesy technologiczne zaczynają zbliżać się do realizacji. W przypadku procesorów dla smartfonów motorem napędowym rozwoju, silniej niż w CPU dla komputerów stacjonarnych i laptopów, jest oszczędność energii i miejsca. To właśnie za sprawą nowszego procesu technologicznego można zyskać zarówno w energooszczędności, jak i zajmowanej przez układ powierzchni. Ta ostatnia ma znacznie m.in. dlatego, że producenci smartfonów muszą (w obliczu braku SoC z odpowiednim modułem) znajdować miejsce na PCB dla modemów 5G. Tak przynajmniej przez dłuższy czas będzie w przypadku Apple, chyba, że plotki o zakupie przez firmę z Cupertino działu Intela zajmującego się modemami okażą się prawdą. | CHIP

-> Ostatnio wydany iPhone to iPhone Xs. W Polsce można go kupić od ok. 4149 zł.

Więcej:Applesoc