Apple kupiło od Intela dział modemów mobilnych

Apple przejęło dział modemów Intela za kwotę 1 miliarda dolarów. Cały proces przejęcia jest oczywiście dość złożony i potrwa kilka miesięcy. Zdaniem obu firm ma zakończyć się w czwartym kwartale tego roku. Około 2200 pracowników Intela tworzących oddział modemów mobilnych dołączy do Apple. Jednak to nie oni są w tym przypadku głównym celem firmy z Cupertino. Apple przejmie dział wraz z własnością intelektualną, sprzętem i licencjami. To właśnie patenty, a nie tylko specjaliści, są niezbędni twórcom iPhone’ów do budowy własnych modemów.
Gdyby Apple nie uzyskało modemów 5G od Samsunga lub Qualcommu, może okazać się, że na rozwiązanie Intela przyjdzie czekać naprawdę długo (fot. GSMArena)

Gdyby Apple nie uzyskało modemów 5G od Samsunga lub Qualcommu, może okazać się, że na rozwiązanie Intela przyjdzie czekać naprawdę długo (fot. GSMArena)

Producent iPhone’ów poniekąd został zmuszony do tego zakupu sytuacją rynkową, a o tej transakcji krążyły już wcześniej spekulacje. Apple, chociaż samodzielnie projektuje swoje CPU, nie posiadało do tej pory wyspecjalizowanego działu zajmującego się łącznością – konkretnie modemami do smartfonów. Wraz z zakupem tej sekcji od Intela, koncern może stać się poważnym graczem także w kwestiach związanych z łącznością GSM.

W kwestii łączności 5G, Apple będzie musiało gonić pozostałych. Ale może firmie z Cupertino uda się stworzyć pierwszy rzeczywiście funkcjonalny telefon ze składanym ekranem? (fot. Macobserver)

Gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o… patenty

Po zakończeniu transakcji, włączając w to te zakupione od Intela, Apple będzie miało ponad 17000 patentów na technologie bezprzewodowe: od protokołów dla standardów komórkowych, aż po architekturę i działanie modemu. Intel nadal będzie w stanie rozwijać modemy dla komputerów PC, urządzeń IoT i pojazdów autonomicznych – wszystko oprócz smartfonów. To pozostawia duże pole do manewru dla Apple. Jednocześnie Intel będzie mógł dostarczać modemy np. do laptopów z jabłkiem na obudowie.

Przez długi czas Apple starało się zmniejszyć zależność od Qualcommu w kwestii modemów dla smartfonów. Przez kilka lat gigant z Cupertino korzystał z układów komunikacyjnych Intela w swoich telefonach, nie unikając przy tym także układów firmy Qualcomm. Nie przeszkadzało to zresztą obu firmom toczyć ze sobą zażartych bojów sądowych. Przez jakiś czas w związku z informacjami o wycofywaniu się Intela z rynku modemów mobilnych, Apple stało przez wizją, że nie nikt nie wyprodukuje podzespołów 5G dla iPhone’ów. Wprawdzie w kwietniu firma porozumiała się z Qualcommem, ale sytuacja nadal wydawała się trudna. Dziś jednak, po najnowszej transakcji koncernu z Cupertino, fani marki mogą chyba odetchnąć z ulgą. | CHIP

Więcej:AppleIntel