Apple kupiło od Intela dział modemów mobilnych

Apple przez długi czas było pośrednio zależne od firm, które tworzą układy komunikacyjne. Modemy dla iPhone'ów produkował zarówno Intel, jak i Qualcomm. Teraz firma z Cupertino będzie tworzyła je sama.

Apple przejęło dział modemów Intela za kwotę 1 miliarda dolarów. Cały proces przejęcia jest oczywiście dość złożony i potrwa kilka miesięcy. Zdaniem obu firm ma zakończyć się w czwartym kwartale tego roku. Około 2200 pracowników Intela tworzących oddział modemów mobilnych dołączy do Apple. Jednak to nie oni są w tym przypadku głównym celem firmy z Cupertino. Apple przejmie dział wraz z własnością intelektualną, sprzętem i licencjami. To właśnie patenty, a nie tylko specjaliści, są niezbędni twórcom iPhone’ów do budowy własnych modemów.

Producent iPhone’ów poniekąd został zmuszony do tego zakupu sytuacją rynkową, a o tej transakcji krążyły już wcześniej spekulacje. Apple, chociaż samodzielnie projektuje swoje CPU, nie posiadało do tej pory wyspecjalizowanego działu zajmującego się łącznością – konkretnie modemami do smartfonów. Wraz z zakupem tej sekcji od Intela, koncern może stać się poważnym graczem także w kwestiach związanych z łącznością GSM.

W kwestii łączności 5G, Apple będzie musiało gonić pozostałych. Ale może firmie z Cupertino uda się stworzyć pierwszy rzeczywiście funkcjonalny telefon ze składanym ekranem? (fot. Macobserver)

Gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o… patenty

Po zakończeniu transakcji, włączając w to te zakupione od Intela, Apple będzie miało ponad 17000 patentów na technologie bezprzewodowe: od protokołów dla standardów komórkowych, aż po architekturę i działanie modemu. Intel nadal będzie w stanie rozwijać modemy dla komputerów PC, urządzeń IoT i pojazdów autonomicznych – wszystko oprócz smartfonów. To pozostawia duże pole do manewru dla Apple. Jednocześnie Intel będzie mógł dostarczać modemy np. do laptopów z jabłkiem na obudowie.

Przez długi czas Apple starało się zmniejszyć zależność od Qualcommu w kwestii modemów dla smartfonów. Przez kilka lat gigant z Cupertino korzystał z układów komunikacyjnych Intela w swoich telefonach, nie unikając przy tym także układów firmy Qualcomm. Nie przeszkadzało to zresztą obu firmom toczyć ze sobą zażartych bojów sądowych. Przez jakiś czas w związku z informacjami o wycofywaniu się Intela z rynku modemów mobilnych, Apple stało przez wizją, że nie nikt nie wyprodukuje podzespołów 5G dla iPhone’ów. Wprawdzie w kwietniu firma porozumiała się z Qualcommem, ale sytuacja nadal wydawała się trudna. Dziś jednak, po najnowszej transakcji koncernu z Cupertino, fani marki mogą chyba odetchnąć z ulgą. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.