Ile zarabiają programiści? Dużo. A ci z certyfikatami jeszcze więcej

Pracownicy działów IT, w szczególności programiści zarabiają dużo, a przynajmniej takie panuje powszechne przekonanie. Oczywiście, programista programiście nierówny. Coś jednak musi być na rzeczy, skoro można znaleźć coraz więcej ofert kursów uczących różnych języków programowania oferowanych pod hasłem “byłem historykiem, zostałem programistą”.
Ile zarabiają programiści? Dużo. A ci z certyfikatami jeszcze więcej

Krakowska firma Sedlak&Sedlak od wielu lat przeprowadza badanie wysokości wynagrodzeń w różnych branżach. Z najnowszego raportu przedstawiającego efekty Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że pracownicy IT faktycznie zarabiają dobrze. A mogą zarabiać o 30 proc. więcej, o ile postarają się o certyfikaty poświadczające dodatkowe umiejętności.

[banner slot=”text”]

Badanie przygotowane przez firmę Sedlak & Sedlak pokazało, jak zdobyte certyfikaty przekładają się na wysokość zarobków m.in. kierowników działów IT, team leaderów, programistów, administratorów systemów IT, sieci, testerów oprogramowania, czy inżynierów wsparcia technicznego. Otóż posiadacze odpowiednich certyfikatów IT zarabiają o 16 proc. więcej niż ich koledzy bez takich zaświadczeń. W przypadku kierowników działów IT pensja może wzrosnąć nawet o 30 proc.

Certyfikaty a zarobki programistów

Justyna Puchała, kierownik Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA przytomnie zauważa, że: Samo zdobycie zaświadczenia nie czyni oczywiście z nikogo eksperta, jednak w branży IT kolejny certyfikat to zwykle kolejny stopień wtajemniczenia. Nie dziwi nas zatem fakt, że osoby, które zdają u nas egzaminy, takie jak ITIL, PRINCE czy CEH, wracają po czasie, by sięgnąć po kolejną certyfikację.

Większość kursów przeznaczonych dla branży IT nie jest tania. Podstawowy 16-godzinny kurs ITIL® w autoryzowanym centrum to wydatek prawie 1000 zł. Kolejne etapy kosztują ok. 3000 za kurs. Szkolenia CISCO to również ok. 3000 za moduł. Inwestycja w karierę może być więc kosztowna, ale jak zauważa Justyna Puchała, stosunkowo mała liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że Krajowy Fundusz Gwarancyjny oraz unijne środki z Bazy Usług Rozwojowych umożliwiają firmom nawet 100 proc. dofinansowania do inwestycji w wiedzę pracowników, certyfikacje czy egzaminy.

Więcej:itpraca