ark

Kompilator Ark podniesie wydajność aplikacji na Androida nawet o 60 procent

Fot. rawpixel
Huawei stworzyło kompilator ARK, który jest w stanie podnieść wydajność aplikacji pisanych w Javie na Androida. Być może już niedługo w zapomnienie odejdą czasy, kiedy aplikacje drenowały baterię smartfonu i drastycznie ograniczały czas pracy.

Huawei poinformował o pracach nad kompilatorem Ark już w marcu. Stało się to podczas konferencji, na której zobaczyliśmy także smartfon Huawei P30. Bardzo prawdopodobne, że chiński koncern udostępni oprogramowanie w sierpniu na licencji open-source. Ogłoszenia decyzji o otworzeniu kodu źródłowego kompilatora Ark powinniśmy się spodziewać podczas rozpoczynającej się 9 sierpnia konferencji programistycznej jaką Huawei organizuje w chińskim mieście Dongguan.

Reklama

Pomimo rozwoju technologii, której owocami są coraz wydajniejsze podzespoły, duży problem stanowi optymalizacja oprogramowania. Niechlujnie napisane aplikacje bardzo szybko potrafią drenować baterie urządzeń mobilnych. Ten problem jest mniej widoczny w przypadku iOS-a, który jest zamkniętym systemem operacyjnym. Co za tym idzie, łatwiej optymalizować programy pisane z myślą o nim. Zwłaszcza, że Apple zdecydowało o porzuceniu wsparcia dla Javy i wymaga od producentów, aby aplikacje na iOS-a były pisane w językach Swift lub Objective-C. Z tego powodu aplikacje na iPhone’ach wymagają mniej zasobów, a dzięki temu zdecydowanie dłużej można pracować na teoretycznie słabszym sprzęcie. Ale wcale to nie oznacza, że na Androidzie nie może być podobnie.

ark
Kompilator Ark pozwoli na Androidzie zwiększyć wydajność aplikacji pisanych w Javie (graf. Huawei)

Aby rozwiązać ten problem, Huawei stworzył kompilator o nazwie Ark. Potrafi on przełożyć kod Javy na język maszynowy. Dzięki temu można będzie uniknąć korzystania z Wirtualnej Maszyny Javy, która jest obecnie niezbędna do uruchamiania aplikacji. Dzięki nowemu podejściu, Huawei liczy, że już niedługo programy pisane z myślą o Androidzie, uda się zbliżyć do wydajności iOS-owych odpowiedników. Dodatkowo, otworzenie oprogramowania pozwoli upowszechnić tę technologię. Ten ruch może też przyczynić się do poprawy jej wydajność dzięki wkładowi w jego rozwój międzynarodowej społeczności programistów. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.