Profesor z MIT: to ja wymyśliłem kryptowalutę Libra

Alexander Lipton, Thomas Hardjono i Alexander Pontland swój pomysł opisali w opublikowanej w lipcu 2018 roku pracy zatytułowanej “Cyfrowa moneta dla handlu: w kierunku bardziej stabilnej cyfrowej waluty”, w której opisali hipotetyczną kryptowalutę o nazwie Tradecoin. Zdaniem Liptona, zapowiedziana niedawno Libra jest w znacznej części oparta na pomysłach naukowców MIT. W szczególności chodzi m.in. o stworzenie organizacji Libra Association. Podobne konsorcjum miałoby zarządzać również Tradecoinem. Podobny jest także sposób, w jaki obie cyfrowe waluty miałyby utrzymywać wartość. W obu wypadkach mowa o aktywach – w przypadku Tradecoina miałyby to być towary takie jak paliwa i uprawy.
Facebook Libra
Facebook Libra

Co więcej, naukowiec krytykuje osoby odpowiedzialne za Librę. Twierdzi, że wprowadzenie Libry może w krajach rozwijających się doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen, czyli hiperinflacji. Zdaniem Liptona stanie się tak ze względu na pośrednie zwiększenie ilości pieniądza w gospodarce. To może skutkować spadkiem wartości tradycyjnych walut. Tym problemom w teorii ma zapobiegać interwencja i zarządzanie przez Libra Association. Jednak według Liptona, niezależnie od deklaracji, po wprowadzeniu Libry pieniądze papierowe i tak zaczną tracić swoją wartość.

Pomysł z Libra Association jest bliźniaczo podobny do hipotetycznego konsorcjium, opisanego w pracy naukowca MIT (graf. Alexander Lipton)

Poza oskarżeniami o plagiat, Facebook musi brać pod uwagę również instytucje takie jak Federalna Komisja Handlu. Podczas przesłuchania przed komisją w amerykańskim parlamencie Daida Marcusa odpowiedzialnego za nowy projekt, senatorzy wyrażali obawy, że Libra może zagrozić stabilności dolara. Facebook, z ponad 2 miliardami potencjalnych użytkowników swojej kryptowaluty mógłby zachwiać systemem walutowym i osłabić pozycję amerykańskiego pieniądza. Władze Facebooka zapewniają, że projekt jest jeszcze we wczesnej fazie, jednak już oficjalnie zapowiedziano debiut Libry na 2020 rok. Nie wiadomo jednak, czy firma Marka Zuckerberga nie wycofa się ze swojego pomysłu po krytyce ze strony władz i instytucji finansowych . | CHIP