MediaTek: Helio G90 będzie gamingowym SoC

MediaTek Helio G90 ma być właściwie bardzo zbliżony do Helio P90. Różnica? Jest ich kilka i dotyczą przede wszystkim układu graficznego. SoC będzie składał się z dwóch rdzeni Cortex-A75 pracujących z częstotliwością do 2,2 GHz i sześciu rdzeni Cortex-A55 osiągających maksymalnie 2,0 GHz. W tym względzie jednostka nie różni się od Helio P90. Inny jest natomiast układ graficzny. Zamiast PowerVR GM9446 powinniśmy w Helio G90 oczekiwać obecności GPU Mali-G76, Mali-G77 lub Imagination Furian. Jeden z tych trzech układów graficznych nadałby rzeczywiście nowemu SoC sporo możliwości w dziedzinie grafiki 3D. Prawdopodobnie producent zadba też o coś na kształt turbo GPU, trybu tymczasowego podniesienia taktowania układu graficznego. Podobne rozwiązanie jest obecne w niektórych procesorach HiSilicon Kirin.
MediaTek: Helio G90 będzie gamingowym SoC

Nubia Red Magic 3 to gamingowy smartfon z wyższej półki. Być może Helio G90 zapoczątkuje klasę telefonów dla mniej zasobnych graczy? (fot. Nubia)

Pytanie tylko kiedy i w jakich telefonach Helio G90 trafi na rynek. Jeśli jego specyfikacja potwierdzi się, to czeka nas interesująca kombinacja przeciętnie wydajnego CPU z raczej szybkim GPU. Podobna jednostka oznaczałaby, że na rynku rzeczywiście mogłyby pojawić się niedrogie i dosyć wydajne smartfony nastawione raczej na rozrywkę. | CHIP