MediaTek: Helio G90 będzie gamingowym SoC

MediaTek jest znany raczej z tańszych SoC dla niedrogich, azjatyckich smartfonów. Dlatego ogłoszona przez tajwańską firmę informacja o powstającym właśnie, gamingowym układzie Helio G90 może być pozornie nieco zaskakująca. Sam producent nie podaje oficjalnie zbyt wielu danych, natomiast serwis GSMArena twierdzi, że zna część specyfikacji nowego układu.

MediaTek Helio G90 ma być właściwie bardzo zbliżony do Helio P90. Różnica? Jest ich kilka i dotyczą przede wszystkim układu graficznego. SoC będzie składał się z dwóch rdzeni Cortex-A75 pracujących z częstotliwością do 2,2 GHz i sześciu rdzeni Cortex-A55 osiągających maksymalnie 2,0 GHz. W tym względzie jednostka nie różni się od Helio P90. Inny jest natomiast układ graficzny. Zamiast PowerVR GM9446 powinniśmy w Helio G90 oczekiwać obecności GPU Mali-G76, Mali-G77 lub Imagination Furian. Jeden z tych trzech układów graficznych nadałby rzeczywiście nowemu SoC sporo możliwości w dziedzinie grafiki 3D. Prawdopodobnie producent zadba też o coś na kształt turbo GPU, trybu tymczasowego podniesienia taktowania układu graficznego. Podobne rozwiązanie jest obecne w niektórych procesorach HiSilicon Kirin.

Nubia Red Magic 3 to gamingowy smartfon z wyższej półki. Być może Helio G90 zapoczątkuje klasę telefonów dla mniej zasobnych graczy? (fot. Nubia)

Pytanie tylko kiedy i w jakich telefonach Helio G90 trafi na rynek. Jeśli jego specyfikacja potwierdzi się, to czeka nas interesująca kombinacja przeciętnie wydajnego CPU z raczej szybkim GPU. Podobna jednostka oznaczałaby, że na rynku rzeczywiście mogłyby pojawić się niedrogie i dosyć wydajne smartfony nastawione raczej na rozrywkę. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.