Naukowcy stworzyli model kosmicznej Pustki Lokalnej

Fot. Uniwersytet Hawajski
Dzięki analizie ruchu 18 tysięcy galaktyk badaczom z Uniwersytetu Hawajskiego udało się stworzyć model najbliższego otoczenia naszej galaktyki. To wielka tzw. Pustka Lokalna znajdująca się po drugiej stronie Drogi Mlecznej.

Mówimy o ogromnej pustej przestrzeni, jaka znajduje się w sąsiedztwie naszej galaktyki. Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego, na podstawie danych o 18 tysiącach galaktyk, stworzyli model tej przestrzeni (możecie go zobaczyć na nagraniu poniżej). O tym, że Droga Mleczna jest na krawędzi Pustki Lokalnej, wiemy od 1987 roku, jednak do tej pory uczeni mieli problem z określeniem kształtu i rozmiaru Pustki. Głównie ze względu na fakt, że Układ Słoneczny leży po drugiej stronie galaktyki, a co za tym idzie, nie możemy obserwować Pustki Lokalnej bezpośrednio. Z pomocą przychodzi analiza ruchu galaktyk.

Pustka Lokalna powiększa się głównie ze względu na grawitację, która przyciąga galaktyki do siebie, tworząc ich skupiska. W ten sposób przybywa pustej przestrzeni. Poza kształtem Pustki Lokalnej, naukowcy obliczyli też z jaką prędkością porusza się Droga Mleczna i inne pobliskie galaktyki. Z wyliczeń wynika, że nasza galaktyka pędzi o 2 miliony km/h szybciej, niż by to wynikało z tempa powiększania się wszechświata za sprawą ciemnej energii. Według badaczy, w około połowie za tę różnicę odpowiadają przyciągająca nas masywna gromada 2 tysięcy galaktyk w gwiazdozbiorze Panny, a także odpychająca Pustka Lokalna.

Reklama

Struktura wszechświata przypomina sieć pajęczą, z lokalnymi gromadami galaktyk i wielkimi przestrzeniami pomiędzy nimi. Masa tworzy skupiska za sprawą oddziaływań grawitacyjnych. Co więcej, poszczególne rejony wszechświata różnią się od siebie gęstością masy, a w konsekwencji grawitacją i prędkością poruszania się galaktyk. Dzięki tym różnicom było możliwe stworzeni modelu, w którym możemy zobaczyć kształt Pustki Lokalnej. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.