Nowy Intel NUC Islay Canyon

Intel NUC8i5INH oraz NUC8i7INH – te nazwy nie porywają. Kryją się za nimi jednak naprawdę ciekawe urządzenia. Intel postanowił połączyć w najnowszej generacji komputerków NUC Islay Canyon układy Core i5 oraz Core i7 z kartą graficzną AMD Radeon 540X. Oczywiście nie czyni to w żadnym razie z nowych NUC-ów maszyn do grania, ale do odtwarzania wideo 4K już owszem. Chociaż jest w tym pewien haczyk (o nim pod koniec).
Nowy Intel NUC Islay Canyon

Specyfikacja NUC Islay Canyon

Do wyboru mamy dwa procesory generacji 8: Core i5-8265U lub Core i7-8565U. Są to oczywiście jednostki mobilne, z serii Whiskey Lake. Pierwsza to czterordzeniowy i ośmiowątkowy CPU taktowany 1,6 GHz (3,9 GHz Turbo), wyposażony w 6 MB cache. Drugi układ cechuje wyższa częstotliwość (1,8 GHz / 4,6 GHz Turbo) i 8 MB pojemności pamięci podręcznej. W Intel NUC Islay Canyon towarzyszy im Radeon 540X, a więc GPU z rodziny Polaris, składający się z 512 jednostek cieniujących, dysponujący przy tym 2 GB pamięci GDDR5. Pamięć RAM jest, niestety, wlutowanym modułem 8 GB LPDDR3-1866 lub LPDDR3-2133 (w zależności od wybranego CPU).

NUC w nowym wcieleniu z zewnątrz wygląda niemal dokładnie tak, jak poprzednia seria (fot. Intel)

Jak to zwykle z miniaturowymi komputerami Intela bywało, także i tym razem zobaczymy dwie różne obudowy – cieńszą i nieco grubszą. W większej znajdzie się miejsce na nośnik 2,5″ uzupełniający obecny w każdej z wersji SSD w formacie M.2. W dziedzinie łączności będzie całkiem dobrze (w końcu mamy tu platformę Whiskey Lake). Nowe NUC Islay Canyon mają kartę sieci bezprzewodowej Intel Wireless-AC 9560 CNVi 802.11ac Wi-Fi + Bluetooth 5. W kwestii portów Intel postawił na standard: trzy USB 3.1 Gen 1 typu A, jedno USB 3.1 Gen 2 typu C, miniDisplayPort 1.2, HDMI 2.0b oraz mini-jack 3,5 mm. Całość uzupełnia karta sieciowa GbE Intel I219-V.

Haczyk z GPU

Jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów, współczesne układy iGPU Intela mają wiele zalet w porównaniu z Polaris AMD. Ustępują mu wprawdzie w grafice 3D (i to znacząco), ale z niektórymi zastosowaniami w multimediach radzą sobie świetnie. Obsługują np. 10-bitowe dekodowanie VP9 czy obsługę zaawansowanych metod ochrony praw autorskich (które wymagają Intel SGX). Tym Polaris nie może się pochwalić.

[banner slot=”text”]

Wewnętrzna konkurencja

Największym konkurentem dla najnowszych NUC-ów będzie nieco starszy NUC Bean Canyon, wykorzystujący procesory Intel Coffee Lake-U. Konstrukcyjnie same procesory zawarte w tych małych komputerach są bardzo podobne, a w takim NUC8i7BEH znajduje się silna “integra” Intela: Iris Plus Graphics 655, która mniej więcej zbliża się wydajnością do Radeona 540X.

NUC Islay Canyon trafi głównie do sal konferencyjnych, punktów obsługi czy salek multimedialnych (fot. Intel)

Ceny nowych Intel NUC zaczynać się będą od około 770 dolarów (2890 zł). Oczywiście mowa o pełnych konfiguracjach – jak zawsze w przypadku miniaturowych komputerów Intela zobaczymy też wersje barebone – pozbawione nośników danych i oprogramowania. | CHIP

Więcej:Intelnuc