Peter Thiel oskarża Google o “jawnie zdradzieckie” decyzje

Amerykański miliarder i inwestor Peter Thiel podczas przemówienia pt. “The Star Trek Computer Is Not Enough” (tutaj możecie znaleźć nieautoryzowany zapis przemówienia), wygłoszonego w trakcie konferencji National Conservatism zaapelował o zajęcie się przez amerykańskie służby kwestiami dotyczącymi Google. Thiel zasugerował, że mogło dojść do infiltracji przez  zagraniczne wywiady projektu spółki dotyczącego SI oraz do przeniknięcia do władz Google pracowników chińskiego wywiadu. Zarzucił też Google, że podjęła “jawnie zdradziecką” współpracę z chińską armią, zamiast z armią amerykańską. 
Peter Thiel oskarża Google o “jawnie zdradzieckie” decyzje

Prezydent Trump zareagował publikując wpis na Twitterze (jak wiadomo jest to ulubione medium amerykańskiego prezydenta), w którym pisze, że Peter Thiel jest “wspaniałym i błyskotliwym facetem, który zna ten temat lepiej niż ktokolwiek inny” i sygnalizując, że “przyjrzy się” zarzutom wysuniętym w stronę Google’a.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1151095675213553664

W ubiegłym roku pojawiły się informacje o projekcie “Dragonfly”, czyli wyszukiwarce Google’a na rynek chiński. Projekt ostatecznie został zamknięty w grudniu 2018 r., prawdopodobnie w wyniku presji pracowników oraz opinii społecznej. Z podobnego powodu Google zaprzestał prac nad projektem “Maven”. W ramach tego ostatniego Google pracowało na rzecz Pentagonu nad sztuczną inteligencją. Wówczas 3100 pracowników sprzeciwiło się udziałowi w pracach.

Pracownicy Google’a pytają na wewnętrznym spotkaniu o zagadkowy projekt Dragonfly