Polacy coraz chętniej kupują droższe smartfony

Według danych zebranych przez firmę analityczną GfK Polonia na zlecenie “Rzeczpospolitej” w pierwszym półroczu tego roku Polacy wydali ok. 1,23 tys. zł na zakup smartfona. W 2017 roku było to średnio niecałych tysiąc sto złotych. 14-procentowy wzrost oznacza, że chętniej wydajemy na droższe modele. GfK przygotowując raport wzięło pod uwagę jedynie tzw. rynek otwarty, bez ofert subsydiowanych przez operatorów.
pokemon go

Image by natureaddict from Pixabay

Według analityków trend jest spowodowany głównie rosnąca siłą nabywczą Polaków. “Mając więcej w kieszeni, częściej decydujemy się na zakup urządzeń wydajniejszych i bardziej reprezentacyjnych (z większym ekranem). Drugi powód to spadek innowacyjności producentów aparatów, który powoduje, że nie czujemy potrzeby zmiany, jeśli telefon działa bez zarzutu” – tłumaczy “Rzeczpospolita”. Kupowaniu urządzeń droższych sprzyja wprowadzenie modelu sprzedaży ratalnej. Wbrew pozorom odejście od sprzedaży “telefonu za złotówkę” w powiązaniu z drogim abonamentem w zamian za możliwość kupienia urządzenia na raty, połączoną z możliwością wyboru dowolnego abonamentu sprzyja wyborowi droższego modelu.

[banner slot=”text”]

Tymczasem na świecie trend jest odwrotny. Z danych zebranych przez GfK wynika, że W 2018 r. – mówią dane GfK – za smartfon płacono na świecie średnio 384 dol., czyli o 2 proc. mniej niż w 2017 r.
Jednocześnie spadła średnia cena aparatów i zaobserwowano większą sprzedaż telefonów ze średniej półki cenowej. Aż 46 proc. wszystkich kupionych w tym roku na świecie telefonów to właśnie takie modele.

W naszych rankingach znajdziecie smartfony na każdą kieszeń. Pierwsze miejsce w kategorii Econo zajmuje Motorola Moto G7 Play