mikroroboty

Powstają mikroroboty, które w przyszłości będą operowały

Fot. georgia tech
Naukowcy z amerykańskiego Georgia Institute of Technology z Atlanty opracowali nowy rodzaj maleńkich robotów. Poruszają się one dzięki wibracjom pochodzącym np. z utradźwięków. Roje mikrobotów będą mogły ze sobą współpracować, przenosząc leki lub naprawiając urazy wewnętrzne w ciele człowieka - bez potrzeby chirurgicznego cięcia.

Mikrorobot ma około 2 mm długości, czyli tyle co najmniejsza mrówka. Porusza się szybko – czterokrotny dystans swojej długości pokonuje w zaledwie sekundę. Nie działa jednak autonomicznie, na razie przypomina „mikroszczotkę” z piezoelektrycznym siłownikiem na grzbiecie. Siłownik wytwarza wibracje, ale jest zasilany zewnętrznie, ponieważ nie istnieją dziś baterie, które mogłyby zmieścić się w tak małym urządzeniu. Naukowcy wprawiają robota w ruch, wykorzystując ultradźwięki lub nawet zwykły głośnik akustyczny.

Wibracje przesuwają sprężyste nogi robota w górę i w dół, dzięki czemu całość porusza się do przodu. Każda „elektromrówka” może być zaprojektowana do reagowania na różne częstotliwości drgań w zależności od rozmiaru nogi, średnicy czy ogólnej geometrii konstrukcji. Amplituda wibracji z kolei kontroluje prędkość, z jaką idą małe urządzenia. Do procesu produkcji wykorzystuje się metodę druku 3D z wykorzystaniem TPP – techniki polimeryzacji materiału z żywicy monomerowej światłem ultrafioletowym. Konieczna jest także ręczna obróbka, co, jak opowiadają naukowcy, zajmuje sporo czasu.

Reklama

Na razie mikroroboty nie są jeszcze zbyt przydatne. Potrafią poruszać się tylko w jednym kierunku i nie mogą nic przenosić. Twórcy zamierzają opracować udoskonalenia, które pomogą małym konstruktom skakać i pływać. Jeżeli projekt będzie rozwijany, tego typu obiekty da się wykorzystać w medycynie do naprawiania wewnętrznych tkanek lub do przenoszenia leków bezpośrednio w docelowe miejsce. Georgia Tech nie jest jedynym instytutem pracującym nad takim rozwiązaniem. Naukowcom z Politechniki w Kalifornii w 2017 roku udało się zaprojektować nanoboty z kwasów nukleinowych, które mogły przejść ok. 300 kroków.

O nowościach technologicznych wykorzystywanych w medycynie więcej możecie przeczytać w naszym okładkowym artykule. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.