Robert Swan: na 7 nm Intel przejdzie w ciągu 2 lat

Wiadomość o 7 nm procesie technologicznym, który ma być uruchomiony przez Intela 2 lata po wprowadzeniu 10 nm, nie jest raczej zaskoczeniem. Choć przejście z 14 na 10 nm zabrało (czy raczej zabiera, bo rzecz jeszcze w toku) koncernowi z USA wiele lat. Co się zatem zmieniło, że teraz kolejny krok może zostać wykonany szybciej? Prawdopodobnie “niebiescy”, przebudowując fabryki, zakładali już konieczność dostosowania ich do wymogów kolejnej wersji litografii.
Specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H, Specyfikacja Intel Tiger Lake-H, Intel Tiger Lake-H, Tiger Lake-H
Specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H, Specyfikacja Intel Tiger Lake-H, Intel Tiger Lake-H, Tiger Lake-H

Intel o 7 nm

Robert Swan – po lewej – pełni funkcję CEO Intela od początku roku, jest człowiekiem związanym silniej z biznesem niż z technologią (fot. Fortune)

Szef Intela wziął udział w konferencji Fortune Brainstorm Tech 2019. Podczas wydarzenia udzielił wywiadu Adamowi Lashinsky’emu, dziennikarzowi magazynu “Fortune”. Wśród pytań padło także to o opóźnienia we wprowadzaniu litografii 10 nm. Co ciekawe, Robert Swan nie szukał wymijających odpowiedzi, a przyznał, że firma zbyt ambitnie podeszła do problemu, próbując wprowadzić jednocześnie zbyt wiele zmian.

Plany “niebieskich” obejmują także 7-nanometrowe układy, mają one współistnieć na rynku wraz z modelami 10-nanometrowymi (graf. Intel)

14 nm do 2021 roku?

Swan zapowiedział, że następny proces technologiczny, 7 nm, pojawi się w 2021 roku. To potwierdza wcześniejsze przecieki pochodzące ze spotkania z inwestorami. Tym samym Intel ma powrócić do założeń prawa Moore’a. 10 nm układy byłyby zatem dość krótko na rynku. Należy więc zadać pytanie, czy w ogóle zobaczymy desktopowe CPU firmy z Santa Clara wykonane w tej litografii? Może okazać się, że Comet Lake S, a więc nadchodzące układy desktopowe wytwarzane nadal w 14 nm, będą w stanie jeszcze jakiś czas stawiać czoła nowym Ryzenom. Układy AMD już teraz wytwarzane są w litografii 7 nm, a firma prawdopodobnie prowadzi prace nad 5 nm. Rzecz w tym, że procesów technologicznych obu producentów nie należy porównywać wyłącznie w oparciu o ogólne oznaczenia. Więcej na temat skal litograficznych i ich niuansów piszemy w tekście pt. “22, 14, 10, 7 nm…”. | CHIP