Snapdragon 855 Plus – “nowy” SoC z szybkim GPU

Qualcomm ogłosił wprowadzenie na rynek układu Snapdragon 855 Plus. Różni się od od “zwykłego” Snapdragona 855 jedynie częstotliwościami. Nie pozostaje to oczywiście bez znaczenia dla wydajności całego SoC. Nietrudno odnieść wrażenie, że amerykański gigant półprzewodnikowy już szykuje się na jesienne premiery układów konkurencji.
Snapdragon 855 Plus – “nowy” SoC z szybkim GPU

Fabrycznie podkręcone Snapdragony pojawiły się już wcześniej. Z takiej specjalnej wersji modelu Snapdragon 845 korzysta ASUS ROG Phone. Tym razem jednak “nowy” SoC ma być dostępny dla wszystkich współpracujących z Qualcommem producentów smartfonów. Firma poinformowała też, że spodziewa się rynkowych premier pierwszych telefonów z układem Snapdragon 855 Plus do końca roku.

Snapdragon 855 Plus niestety nie ma zintegrowanego modemu 5G (fot. GSMArena)

Największą zmianą w samym SoC jest GPU. Adreno 640 jest tu wyraźnie wyżej taktowany i, zdaniem Qualcommu, zapewnia o 15 procent większą wydajność niż ten sam GPU w poprzedniku. Rdzenie tzw. szybkiego bloku (4 x Kryo 485) zostały przyspieszone z 2,84 GHz do 2,96 GHz. Qualcomm nie podaje przy tym czy rdzenie energooszczędnego bloku w Snapdragonie 855 Plus także zyskały dodatkowe megaherce. Składową częścią procesora Snapdragon 855 Plus nadal jest modem X24 LTE, a więc nadzieje na zintegrowany modem X50 5G można porzucić. Oczywiście, mogą pojawić się smartfony, w których producenci dodadzą dodatkowy modem 5G Qualcommu. To oczywiście podniesie cenę takiego urządzenia.

Qualcomm zapewne stworzył Snapdragona 855 by nieco przykryć premiery nadchodzących układów Huawei i Apple. Możliwe też, że firma spodziewa się, że procesory konkurencji silniej niż dotychczas pójdą w stronę wydajności graficznej. Stąd silne podkręcenie GPU. Warto zresztą pamiętać, że to Qualcomm właśnie najsilniej dotychczas rozwijał mobilne układy graficzne. Czyżby Apple i Huawei szykowały swoje, szybkie GPU? | CHIP