Tencent inwestuje w Antstream Arcade – platformę z grami retro

Antstram Arcade to platforma do streamingu gier, która pozwala grać w stare tytuły. Są to gry, które obecnie często są niedostępne i trudno je uruchomić na współczesnym sprzęcie. Serwis obecnie działa jedynie w Wielkiej Brytanii, ale można się spodziewać, że dzięki zaangażowaniu chińskiego koncernu, w przyszłości pojawi się także w innych krajach. Platforma działa podobnie do takich usług opartych na chmurze jak Google Stadia, GeForce NOW, czy xCloud Microsoftu. Użytkownicy łączą się za pośrednictwem aplikacji Antstream Arcade z serwerem, na którym uruchamiane są gry. Usługa dostępna jest w cenie 10 funtów miesięcznie (około 50 złotych) zarówno dla użytkowników PC i Mac jak i urządzeń mobilnych oraz konsol Xbox One.
antstream arcade
antstream arcade

antstream arcade
Antsream pozwala grać w gry retro w chmurze (graf. Antstream)

Platforma Antstream Arcade została uruchomiona w ubiegłym miesiącu przez istniejącą od 2013 roku brytyjską firmę Antstream. Wcześniej jej twórcy uruchomili zbiórkę na Kickstarterze, która okazała się sukcesem. Podczas niej zebrano łącznie ponad 70 tysięcy funtów (około 330 tysięcy złotych). Teraz w rozwój serwisu włączył się także Tencent, który wsparł firmę Antstream pokaźną sumą na rozwój. Podobnie postąpiła londyńska firma inwestycyjna Hambro Perks. Obecnie w ofercie Antstram Arcade znajduje się około 400 klasycznych tytułów na Commodore 64, Spectrum, Amigę i automaty. Jednak w przyszłości firma zamierza poszerzać tę listę, dodając też takie funkcje jak tryb wieloosobowy i listę wyników.

[banner slot=”text”]

Muszę przyznać, że jako fan gier retro z zaciekawieniem będę śledził losy Antstream Arcade. Obecnie, aby uruchomić klasyczne tytuły, potrzebne są emulatory, czyli specjalne programy, które pozwalają uruchomić programy pisane z myślą o starszym sprzęcie i systemach operacyjnych. To z kolei bywa problematyczne i niekiedy wymaga dużo zachodu. Warto przy okazji wspomnieć, że również polski GOG zajmuje się przywracaniem do świetności leciwych tytułów. | CHIP