stratos 2

TEST: Amazfit Stratos 2 – smartwatch nie tylko dla biegaczy

Sprawdziliśmy, co potrafi najładniejszy smartzegarek Xiaomi.

Amazfit Stratos 2 można kupić w polskich sklepach za ok. 630 zł. Podobne urządzenia konkurencji, np. Vivoactive 3 czy Huawei Watch GT Sport, są droższe o ok. 250 zł. Cena Stratosa jest więc atrakcyjna,  ale do tego nas Xiaomi przyzwyczaiło. Najbardziej byłam ciekawa jak smartwatch wypadnie w zestawieniu z używanym przeze mnie na co dzień Mi Bandem 3. Po teście wiem, że za Stratosem 2 będę bardzo tęsknić.

W skrócie

 • - ekran czytelny w pełnym słońcu
 • - wbudowany GPS
 • - wodoodporność do 50 m
 • - kompleksowa analiza danych treningowych
 • - pulsometr
 • - odtwarzacz MP3 + pamięć wewnętrzna
 • - waga
 • - ekran mało czytelny we wnętrzach
 • - irytująca blokada ekranu
 • - nie wyświetla dystansu z całego dnia
 • - funkcje fizycznych przycisków

Amazfit Stratos 2 nie jest urządzeniem idealnym. Dla kobiet może okazać się zbyt niewygodny. We wnętrzach wyświetlacz wygląda mdło i mało czytelnie. Do tego blokada ekranu nie sprzyja szybkim odczytom powiadomień, a fizyczne przyciski nie pozwalają całkowicie zrezygnować z dotykowego interfejsu. Ale jak na smartwatch polecany sportowcom przystało, znajdziemy w nim nie tylko rozbudowane statystyki, ale też plany treningowe, analizę VO2max, pulsometr, GPS i funkcję odtwarzania wgranej muzyki.

Konstrukcja i wygląd

Zacznijmy od tego, co robi wrażenie tuż po wyjęciu sprzętu z pudełka. Amazfit Stratos 2 ma konkretne rozmiary i wagę. Okrągły ekran dotykowy (1,34 cala) otacza ceramiczna ramka, a koperta o czarnej fakturze ma 11 mm grubości, czyli sporo. Po założeniu na kobiecy nadgarstek zegarek sprawia przytłaczające wrażenie. Do tego dochodzi waga – 70 g. Niby niewiele, ale o ile dla mężczyzny będzie to obciążenie niezauważalne, to ja często musiałam zdejmować zegarek z ręki, bo czułam dyskomfort.

stratos 2

Niemniej, to jednak zegarek ładny. Silikonowy pasek (w sprzedaży jest również droższa wersja ze skórzanym paskiem) i czarna koperta z przyciskami ze stali nierdzewnej wyglądają razem profesjonalnie oraz na tyle uniwersalnie, że można go nosić nie tylko do sportowych ubrań.

stratos 2
Chwilę po włożeniu do wody ekrany się ze sobą „zmieszały” (fot. S. Zimowska)

Na spodzie urządzenia znajdziemy pulsometr oraz piny służące do ładowania. Sprzęt jest wodoodporny do głębokości ok. 50 m i radzi sobie z chlorowaną oraz morską wodą. Niestety pod wodą ekran dotykowy nie działa (choć w sieci spotkacie się z innymi opiniami). Wyświetlacz nie tylko kompletnie nie reaguje na gesty, ale zdarza mu się nawet zawiesić, co widać na zdjęciu powyżej.

Ekran

Na renderach promujących urządzenie wydaje się, że zegarek ma ekran typu OLED o głębokiej czerni – niestety tak nie jest. Amazfit Stratos 2 dostał transrefleksyjny wyświetlacz LCD, który w pomieszczeniach, nawet przy najwyższej jasności ekranu, wygląda mdło i nawet przy najwyższych ustawieniach jasności jest zbyt ciemny. Ma jednakże tę zaletę, że w pełnym słońcu, pod pewnym kątem pozostaje czytelny. Niestety, ów kąt gwarantujący czytelność jest niewielki.

stratos 2
Czytelność w pełnym słońcu przy lekkiej zmianie kąta

Nie zauważyłam żadnych błędów związanych z responsywnością ekranu. I choć nie należę do osób, które w przesadny sposób dbają o urządzenia, to podczas trzech tygodni testu ani na wyświetlaczu, ani na tarczy nie pojawiła się żadna rysa. Corning Gorilla, jak widać, sprawuje się dobrze.

Łączność

W Stratosie 2 znajdziemy moduł Bluetooth 4.0, dzięki któremu połączymy go ze smartfonem lub słuchawkami. Oprócz tego mamy Wi-Fi 802.11 b/g, które, bądźmy szczerzy, jest zupełnie nieporzebne. Wszystkie aktualizacje i tak ściągniemy raczej za pomocą smartfonu.

Ważną sprawą jest nawigacja. Funkcje sportowe zegarka korzystają z wbudowanego modułu GPS + GLONASS. O ile w pomieszczeniach sygnału GPS złapać się nie da, to na zewnątrz zajmuje to kilka sekund. Zarejestrowane zegarkiem trasy nie odbiegają od tych zmierzonych smartfonem.

stratos 2

W urządzeniu nie ma niestety miejsca na kartę SIM, ani na kartę pamięci. Z pamięci wewnętrznej o pojemności 2,56 GB system zabiera ok. 680 MB. Całą resztę możemy przeznaczyć na pliki mp3. Te wgrywa się do Stratosa z komputera przez kabel USB. Zegarek nie ma ani mikrofonu, ani głośnika – jeżeli chcecie posłuchać muzyki, musicie wykorzystać dowolne słuchawki bezprzewodowe.


W naszych rankingach znajdziecie np. bezprzewodowe słuchawki douszne.


Bateria

Bateria zegarka ma pojemność 290 mAh. W zależności od własnych preferencji, tzn. tego, czy smartwatch będzie obsługiwać powiadomienia ze smartfonu, monitorować sen i odtwarzać muzykę, czas pracy na baterii będzie różny. Zdejmowałam go na noc, ćwiczyłam co drugi dzień (i nie nadto intensywnie), miałam włączone wszystkie możliwe powiadomienia oraz opcję ciągłego mierzenia tętna – Stratos 2 wytrzymywał nawet 5-6 dni.

stratos 2

To bardzo dobry wynik, którego nie spodziewałam się. Z procesem ładowania miałam początkowo problem – nie mogłam ułożyć smartwatcha w module zasilającym tak, by piny się ze sobą stykały. Miałam wrażenie, że konstrukcyjnie coś tutaj nie gra. Jak się okazało, podłączając, musimy usłyszeć wyraźny klik. Nie jest to intuicyjne rozwiązanie, ale zasilanie trwa krótko – wystarczy około dwóch godzin, by naładować zegarek do pełna. Szkoda, że w zestawie ma ładowarki – kabel musimy podłączyć do USB w laptopie lub skorzystać z ładowarki do smartfonu.

Aplikacja

Nawet jeżeli korzystaliście wcześniej z aplikacji Mi Fit, Amazfit wymaga oddzielnego oprogramowania. Jest ono przyjazne i dostarcza wszystkich potrzebnych informacji: raportów z treningów w cyklach dziennych, tygodniowych, miesięcznych i rocznych oraz danych o analizie snu, a także rekordów osobistych. Bez problemu skonfigurujemy z jej pomocą także cały zegarek – wybierzemy tarcze (tych jest kilkanaście plus opcja wgrania własnego obrazka, która z niewiadomych przyczyn na moim urządzeniu w ogóle nie działała), ustawimy cele dzienne i zaznaczymy, od których aplikacji życzymy sobie powiadomień.

stratos 2
Część aplikacji jest po polsku, część po angielsku

Poza Stravą nie udało mi się znaleźć aplikacji sportowej, która współpracowałaby z tym smartwatchem. Jeżeli zatem korzystacie np. z Endomondo czy MyFitnessPal, pozostaje wam eksportowanie danych ręcznie. Na szczęście Stratos 2 na to pozwala. Wystarczy z pozycji zegarka wybrać funkcję „export” w zapisanej aktywności, a następnie skopiować plik .GPX po podłączeniu urządzenia do komputera.


Na drugiej podstronie opisuję m.in. interfejs Stratosa 2.