TEST: wybieramy hosting pod WordPress

Który z operatorów zapewni najlepszą jakość usług hostingowych?

Dziś zbudowanie strony internetowej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Obecnie ponad 30 procent wszystkich witryn opartych jest o silnik WordPress – najpopularniejszy systemu do budowania stron WWW. Jest to narzędzie przyjazne dla początkujących twórców, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na samodzielne budowanie strony. Dlatego dziś zajmiemy się sprawdzeniem usług hostingowych pod WordPressa właśnie.

W skrócie

Przetestowaliśmy siedem różnych usług hostingowych i wniosek nasuwa się sam: na każdej z nich wasza strona na WordPressie będzie działała... ale na niektórych zrobi to wyraźnie lepiej. Zwycięzcą w większości kategorii jest LH.pl, którego usługa hostingowa okazała się numerem jeden w 9 na 10 podjętych przez nas testach. Wyłonienie drugiego miejsca jest nieco trudniejsze, bo peleton za liderem jest dość gęsty. Na jego czele znalazły się oferta Hekko i Zenbox.

Wybór hostingu pod WordPressa jest jedną z pierwszych decyzji, które musimy podjąć przed założeniem strony. To ważny moment, gdyż jakość wybranego serwera będzie wpływała na szybkość ładowania się strony, a także jej dostępność w internecie. Te czynniki rzutują pośrednio na popularność witryny, a co za tym idzie – osiągane z niej zyski. Różnica w jakości usług hostingowych, nawet bardzo zbliżonych do siebie specyfikacją, może być znacząca. Udowodniła to usługa oferowana przez LH.pl, zwycięzcę naszego testu. Jak zatem wybrać hosting dla WordPressa? Najlepiej, z punktu widzenia użytkownika, skorzystać z opcji, którą oferują sami dostawcy – bezpłatnie przetestować wydajność i wybrać tę, która wypadnie najlepiej. Tak też zrobiliśmy.

Hosting pod WordPressa – jakie usługi przetestowaliśmy?

Do testów wybraliśmy siedem firm, oferujących hostingi współdzielone. To najpopularniejszy typ oferty, skierowany do małych i średnich stron. Takich jest przecież najwięcej. Większość z testowanych rozwiązań jest określanych mianem zoptymalizowanych pod WordPressa. Zamawiając usługi testowe staraliśmy się wybierać pakiety, które były oznaczone właśnie w ten sposób.

Przy wyborze firm hostingowych do testów pomogły nam wyniki wyszukiwania Google na frazę “WordPress hosting” oraz podpowiedzi użytkowników WordPressa na forach. Metoda może i prosta, ale zapewne z niej właśnie skorzysta najwięcej osób budujących swoją pierwszą witrynę.

Firmy hostingowe, które przetestowaliśmy, a także wybrane pakiety i ich ceny znajdziecie poniżej*:

* Ceny w dniu publikacji – te oczywiście zmieniają się z czasem. 

Jakich narzędzi użyliśmy do wykonania testów – metodologia

Wszystkie testy zostały wykonane w oparciu o stronę stworzoną w WordPressie. Na każdym hostingu zainstalowana została identyczna kopia strony, z tymi samymi wpisami, grafikami, motywem oraz wtyczkami. Wygenerowana przez nas treść składała się z: 150 wpisów, 200 zdjęć, 10 stron, 10 kategorii oraz 100 komentarzy.

Szczegółowe informacje o paczce testowej znajdziecie w tabeli poniżej. Paczkę możecie również pobrać samemu stąd i zainstalować na własnym hostingu przy użyciu instalatora wygenerowanego przez wtyczkę Duplicator.

Nazwa Wersja Rodzaj Opis
WordPress 5.2.2 CMS podstawowy system zarządzania treścią
OceanWO 1.6.8 motyw jeden z częściej wybieranych motywów, ponad 400 000 aktywnych instalacji
BackWPup 3.6.9 wtyczka pozwala tworzyć kopie zapasowe
Contact Form 7 5.1.3 wtyczka umożliwia tworzenie formularzy kontaktowych
Duplicator 1.3.16 wtyczka pozwala duplikować i przenosić całe instalacje WordPressa
Cookie Notice 1.2.46 wtyczka dodaje pasek z informacją o wykorzystywaniu plików cookies
Jetpack 7.5.3 wtyczka najpopularniejszy dodatek w WordPressie
z wieloma opcjami
Ocean Extra 1.5.10 wtyczka wtyczka uzupełniająca do motywu OceanWP
Smush 3.2.1 wtyczka optymalizuje zdjęcia wgrywane przez panel WordPressa
Yoast SEO 11.5 wtyczka wtyczka do SEO, czyli optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe

Celowo nie zainstalowaliśmy żadnej wtyczki do pamięci podręcznej (cache). Powodem takiej decyzji jest fakt, że przy włączonej pamięci podręcznej na serwerze generowane są gotowe treści do szybkiego odczytania z dysku. Znacznie ogranicza to obciążenie serwera i liczbę wykonywanych procesów przy każdym otwarciu strony. W przypadku wykonywania testów wydajności zależało nam jednak na tym, aby serwer “miał co robić” i naturalnie wykonywał wszystkie procesy związane z wyświetlaniem strony, bez użycia pamięci podręcznej.

Jak testowaliśmy hostingi dla WordPressa?

Do wykonania testów wydajności hostingów wykorzystaliśmy narzędzia GTMetrix oraz PHP Benchmark. Żeby sprawdzić czas wykonywania się backupu na poszczególnych serwerach, wykorzystaliśmy wtyczkę BackWPup.

  • GTMetrix (z Londynu) testuje strony internetowe pod kątem optymalizacji oraz szybkości ładowania. Wyświetla informację zarówno o tym, jaki był czas pełnego ładowania strony, jak i jego pomniejsze elementy (np. TTFB – Time To First Byte). Testy wykonywaliśmy w trzech porach dnia – rano, w południe oraz wieczorem, aby uczciwie przeanalizować wydajność hostingów w różnych warunkach obciążenia. Dodatkowo wykonaliśmy testy na trzech wersjach PHP: 5.6, 7.0 i 7.3 (wyjątkiem był hosting firmy home.pl, który nie udostępnia wersji PHP 7.0), aby zweryfikować ich wpływ na prędkość działania stron WWW.
  • PHP Benchmark to skrypt, który wykonuje testy szybkości (wykonywania funkcji PHP) na serwerze. Skrypt wykonuje wielokrotnie proste funkcje matematyczne oraz łańcuchowe i śledzi czas wykonywania kodu PHP potrzebny do ich wykonania. Na tej podstawie wyświetla informacje o wydajności dysku twardego, procesora oraz bazy danych. 
  • BackWPup to z kolei darmowa wtyczka do WordPressa, która pozwala wykonywać kopie zapasowe całej strony, wszystkich plików oraz bazy danych. Kopia zapisywana jest w formie archiwum ZIP, TAR lub .TAR.GZ. W tym wypadku mierzyliśmy i porównywaliśmy czas, jaki jest potrzebny do wykonania pełnej kopii zapasowej w formacie .TAR.GZ. 

Wykonując benchmarki PHP oraz backup wtyczką BackWPup testowaliśmy WordPressa na najnowszej wersji PHP 7.3 o jednej porze dnia (w południe).